Aktualności

Sztuczna inteligencja może współpracować z lekarzami
02.07.2023
Odpowiednio wytrenowana sztuczna inteligencja poprawiła wyniki radiologów diagnozujących raka płuc na zdjęciach rentgenowskich. Jednak SI musi być odpowiednio dopasowana do klinicznego kontekstu – pokazuje nowe badanie.
Ciężarna z wykrytym rakiem urodziła zdrowe dziecko
02.07.2023
W "dzwon zwycięzcy" znajdujący się na onkologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, uderzyła w piątek 39-letnia pacjentka z Łodzi. W ten sposób poinformowała świat, że pokonała raka piersi, którego wykryto u niej, gdy była w ósmym miesiącu ciąży.
Nowoczesne techniki rekonstrukcyjne
02.07.2023
Lekarze z Instytutu Matki i Dziecka specjalizują się w zabiegach chirurgii onkologicznej guzów litych z zastosowaniem nowoczesnych technik rekonstrukcyjnych. Dzięki użyciu specjalistycznego mikroskopu udało im się usunąć u małego chłopca złośliwego guza kości z równoczesnym przeprowadzeniem unaczynionego przeszczepu strzałki.
Terapia CAR-T dla dorosłych pacjentów
30.06.2023
Na Dolnym Śląsku pierwszemu dorosłemu pacjentowi, chorującemu na agresywnego chłoniaka, wykonano terapię CAR-T. W ten sposób Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku we Wrocławiu dołączyła do krajowych ośrodków leczących tą metodą.
Diagnostyka molekularna u chorych na raka płuca
29.06.2023
Dzięki diagnostyce molekularnej poznawane są coraz nowsze odmiany raka płuca i coraz skuteczniej można je leczyć, dzięki terapiom celowanym – ocenił na spotkaniu prasowym dr hab. Adam Płużański z Centrum Onkologii w Warszawie.
Badania nad szpiczakiem plazmocytowym
29.06.2023
Projekt Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymał 13,6 mln zł w ramach grantu na badania nad szpiczakiem plazmocytowym. Lekarze przebadają blisko 160 pacjentów rekrutowanych w ciągu dwóch lat.
Przerzuty do mózgu u chorych na raka płuca
20.06.2023
Niedrobnokomórkowy rak płuca (NDRP) z rearanżacją genu ALK, wyjątkowo często daje przerzuty do mózgu, co znacznie pogarsza rokowanie chorych – powiedział prof. Paweł Krawczyk z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Rak piersi u większości kobiet jest chorobą uleczalną
16.06.2023
Nawet w zaawansowanym stadium często jest to choroba przewlekła – przekonywały specjalistki na spotkaniu prasowym w Warszawie. Mimo to wiele pacjentek nie czuje się zdrowych po zakończeniu terapii.