Aktualności

Gdańsk: leczenia dzieci chorych na nowotwory
14.04.2023
Nowoczesne urządzenia do leczenia chorych na nowotwory dzieci trafiły w piątek do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Zakup sprzętu za ok. 300 tys. zł sfinansował TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.
Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej podpisana
31.03.2023
Prezydent podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, zakładającą wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną w Polsce. Ma ona ma usprawnić udzielanie świadczeń w tym obszarze.
Białko w komórkach nowotworowych „pomaga” w chemioterapii
24.03.2023
1
Im wyższy jest poziom białka indukowanego prolaktyną w komórkach nowotworowych piersi, tym lepsze są efekty chemioterapii. Odkrycie może mieć kluczowe znaczenie w wyborze terapii pacjentek, zmagających się z nowotworem piersi.
Przypadki raka jelita grubego są konsekwencją siedzącego trybu życia i otyłości
07.03.2023
W większości przypadków choroba ta występuje u osób po 50. roku życia. Nawet u 25 proc. osób powyżej 50 lat stwierdza się obecność zmian przedrakowych, czyli polipów.
Sztuczna inteligencja pomoże w diagnozie i leczeniu chorób onkologicznych
07.03.2023
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnozie i leczeniu chorób onkologicznych zakłada zawarte w poniedziałek porozumienie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - Państwowym Instytutem Badawczym.
Edukacyjna zabawka pomoże dzieciom chorym na raka
14.02.2023
W oswajaniu dzieci chorych na raka z tym, co to jest wkłucie centralne potrzebne np. do chemioterapii, będzie służyć zabawka edukacyjna "Pandusia Danusia", którą wymyśliły dwie lekarki z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
W raku prostaty też występują mutacje w genach BRCA
12.02.2023
Mutacje te kojarzone są głównie z rakiem piersi i rakiem jajnika u kobiet, dlatego w pewnych grupach chorych z rakiem prostaty powinno się wykonywać badania molekularne.
Hormonoterapia w raku piersi a szansa na macierzyństwo
07.02.2023
Przerwa od leków obniżających poziom hormonów, nie wydaje się zwiększać ryzyka nawrotu choroby - wynika z badania POSITIVE.