Aktualności
Radioterapia nie musi być długa
5-8-dniowa radioterapia raka piersi jest równie skuteczna jak stosowana standardowo kilkutygodniowa. Krótszy cykl leczenia wyższymi dawkami jest szczególnie obiecujący u...
Kancerogeny u fryzjera
Trwała koloryzacja i produkty do chemicznego prostowania włosów mają związek z rakiem piersi – donoszą naukowcy amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia.
Tak państwo chce walczyć z rakiem: pierwszy polski „cancer plan”
Włączenie pielęgniarek i lekarzy rodzinnych do opieki nad chorymi, edukacja w szkołach na temat szkodliwości tytoniu – między innymi tak państwo chce walczyć z rakiem.
Na nowotwory choruje już milion Polaków i będzie coraz gorzej!
Na najnowsze, jeszcze nierefundowane, leki onkologiczne należałoby wydawać około miliarda złotych rocznie – wynika z raportu ekspertów warszawskiej Uczelni Łazarskiego.
Nowa Zelandia: Parlament uchwalił ustawę legalizującą eutanazję
Większością 69 do 51 głosów jednoizbowy parlament Nowej Zelandii uchwalił w środę ustawę legalizującą eutanazję. Ustawa musi być jeszcze zatwierdzona w referendum, ale badania opinii publicznej wskazują, że będzie to formalnością.
Komórki w mieszkach włosowych mogą przekształcać się w czerniaka
Melanocyty - komórki pigmentowe odpowiedzialne za kolor włosów i wytwarzające melaninę, chroniącą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV - w mieszkach włosowych mogą przekształcać się w komórki nowotworowe - wykazały badania opublikowane w czasopiśmie "Nature Communications".
Jest już domowy test wykrywający raka szyjki macicy
Test wykorzystujący samodzielnie pobrane, w warunkach domowych, próbki moczu lub wydzieliny pochwowej może ograniczyć konieczność tradycyjnych badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy - ogłoszono podczas konferencji National Cancer Research Institute w Glasgow.
Przetaczamy ją co trzy sekundy, ale nadal boimy się krwi
Krew przetaczana jest na świecie co trzy sekundy, ale nadal się jej boimy, a wokół niej wciąż krąży wiele mitów, jak choćby ten, że miesiączkujące kobiety powodują więdnięcie kwiatów - stwierdza Rose George w książce „Krew - pieniądze, medycyna, tajemnice”.
Atrakcja turystyczna pomogła w wykryciu raka
Zdjęcie termograficzne wykonane w muzeum Camera Obscura and World of Illusions w Edynburgu pozwoliło wcześnie wykryć raka piersi – informuje brytyjska prasa.
Technicy RTG: szkoleń wymagają lekarze, a nie my!
Kursu Ochrony Radiologicznej Pacjenta potrzebują kierujący na badania lekarze, nie wykonujący je technicy – przekonują ci ostatni, według których medycy nadużywają procedur.
Miliony trujących paragonów
Obecny w paragonach fiskalnych bisfenol A (BPA) może stwarzać zagrożenie dla pracowników sieci handlowych – ostrzega dr n. med. Aleksandra Rutkowska z GUM.
Pacjenci chcą karty DiLO2. Onkolog: to zadania dla lekarzy POZ
Po zakończeniu leczenia pacjenci onkologiczni przestają być widoczni dla systemu, postulują więc wprowadzenie karty DiLO2. Onkolodzy są jednak przeciwni z uwagi na…
Profilaktyka intymna nie dla młodych mężczyzn
Otwarty w 2018 r. bezpłatny Punkt Profilaktyki Intymnej w Poznaniu poza kobietami miał przyjmować także mężczyzn. Jednak nie wszyscy pacjenci mogą z niego skorzystać.
Profilaktyka raka prostaty: z daleka od mleka?
Wysokiemu spożyciu produktów mlecznych, takich jak mleko czy ser, towarzyszy podwyższone ryzyko wystąpienia raka prostaty – twierdzą eksperci ze słynnej Mayo Clinic.
Duże pieniądze mogą przeszkadzać w leczeniu raka
Powszechne jest przekonanie, że bogaci mają większe szanse w walce z chorobą, szczególnie w zmaganiach z rakiem. Nie zawsze tak jest – zwraca uwagę prof. Paweł Lampe.
Koncern wycofuje produkt po wykryciu azbestu
Firma Johnson & Johnson dobrowolnie wycofuje z rynku partię 33 tys. butelek z pudrem dla niemowląt, po tym jak w niektórych opakowaniach FDA wykryła śladowe ilości azbestu.
Polska spada w rankingach ochrony zdrowia
Litwa, Serbia, Czarnogóra oraz Bośnia i Hercegowina wyprzedziły Polskę w rankingu Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia (EHCI).
Lekarze nie mogą wycinać nowotworów. Winne przepisy
Przez zapis w ustawie antywywozowej w szpitalach w całym kraju brakuje znacznika, który podczas operacji onkologicznych pozwala wykryć przerzuty do węzłów chłonnych.
Czerniak na szyi zwiększa ryzyko przerzutów
Czerniak na szyi i powyżej niej to większe ryzyko rozprzestrzenienia go poza skórę – ogłoszono podczas 28. Kongresu Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii.
Opieka hospicyjna w Polsce
Diagnostyka i leczenie wczesnego raka piersi na przykładzie opisu przypadku HER2-dodatniego raka piersi
Rak piersi pozostaje drugą, po raku płuca, przyczyną zgonów kobiet z nowotworami złośliwymi.
Rak piersi u kobiet jako problem zdrowotny współczesnej Europy
Zapadalność kobiet na raka piersi jest wysoka w każdym z krajów europejskich.
Kontrowersje dotyczące współczesnych algorytmów leczenia raka endometrium
W przypadku przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego, alternatywnymi metodami leczenia są: radioterapia, hormonoterapia lub chemioterapia.
Dziś przebyta choroba onkologiczna często odbiera szansę na ubezpieczenie i w efekcie uniemożliwia zawarcie umowy z bankiem – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Mają to zmienić…