Aktualności
Dzięki zahamowaniu działania genu, który wspiera namnażanie się komórek, izraelskim naukowcom udało się wyeliminować połowę guzów głowy i szyi u myszy. Autorzy przewidują, że badania kliniczne z udziałem ludzi mogłyby się rozpocząć za 2-3 lata.
18.03.2025
Tatuaże mogą być powiązane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka skóry i chłoniaka – informuje pismo "BMC Public Health".
13.03.2025
102 szpitale otrzymają w sumie 5,2 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na leczenie onkologiczne. Maksymalna kwota dofinansowania to 125 mln zł. Dofinansowanie na modernizację i zakup sprzętu potrzebnego do terapii otrzymają szpitale wysokospecjalistyczne, powiatowe i miejskie.
Model matematyczny, który pozwala symulować wzrost i rozprzestrzenianie się glejaka, opracował zespół z udziałem Polki. To krok w stronę lepszego zrozumienia tego śmiertelnego nowotworu mózgu.
27.02.2025
Z najnowszych badań opublikowanych przez pismo „Cancer” Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (ACS) wynika, że aktywność fizyczna nie tylko wydłuża życie chorych na raka jelita grubego. U niektórych z nich może nawet sprawić, że będą oni żyć podobnie długo jak osoby zdrowe.
27.02.2025
Z wstępnych badań klinicznych wynika, że szczepionka w technologii mRNA może być pomocna w leczeniu raka trzustki – informuje „Nature”. To jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów, przeciwko któremu nie ma wciąż skutecznego leczenia.
26.02.2025
Pacjenci nie mają dostępu do kompleksowej opieki onkologicznej i równego dostępu do leczenia mimo działania wieloletnich programów, które ich sytuację miały poprawić – wynika z wtorkowego raportu NIK.
26.02.2025
Zdarzają się chorzy, którzy umierają podczas leczenia onkologicznego przez to, że zaczęli je z zepsutymi zębami, gdyż – na skutek spadku odporności organizmu – mogą wdać się infekcje, do sepsy włącznie – powiedział PAP rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej, dr Jakub Kosikowski.
21.02.2025