Aktualności

Eksperci: nowy test DNA pozwala w 90 proc. określić ryzyko raka jelita grubego
06.02.2025
U pacjentów z chorobą zapalną jelit nowy test DNA pozwala w 90 proc. określić ryzyko zachorowania raka jelita grubego. Opracowali go brytyjscy specjaliści.
NIK: w Polsce nie wykorzystuje się potencjału terapii protonowej w leczeniu nowotworów
06.02.2025
W Polsce dostępność do protonoterapii jest ograniczona mimo istnienia nowoczesnego Centrum Cyklotronowego Bronowice w Krakowie. W 2023 r. z tej innowacyjnej terapii leczenia nowotworów skorzystało 312 pacjentów, co stanowiło 78 proc. potencjału ośrodka -–wskazuje Najwyższa Izba Kontroli.
Prof. Rutkowski: Narodowy Portal Onkologiczny będzie gotowy w maju
05.02.2025
Narodowy Portal Onkologiczny będzie gotowy w maju – poinformował przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Piotr Rutkowski we wtorek, w Światowym Dniu Walki z Rakiem. Dzięki portalowi pacjenci i pracownicy medyczni mają mieć dostęp do aktualnej i rzetelnej wiedzy o leczeniu choroby.
UE/ Raport: niewielka liczba pielęgniarek problemem przy leczeniu raka w Polsce
04.02.2025
W Polsce na tysiąc przypadków raka przypadało w 2022 r. 1057 pielęgniarek, co jest jedną z najniższych wartości w Unii – zaalarmowano w raporcie poświęconym sytuacji onkologicznej w państwach UE. To jeden z czynników, który utrudnia leczenie tej choroby.
Ekspertka: ponad 80 proc. nowotworów u dzieci można wyleczyć
04.02.2025
Rocznie wykrywanych jest ok. 1100-1200 nowotworów u dzieci w Polsce. Wyleczalność wynosi ponad 80 proc. – przekazała onkolog dziecięcy prof. Katarzyna Drabko z Lublina. We wtorek, 4 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.
Eksperci: bez obowiązkowej edukacji zdrowotnej w szkole nie poprawimy wyników leczenia raka w Polsce
03.02.2025
W Polsce aż 70-80 proc. pacjentów z chorobą nowotworową zgłasza się do lekarza w bardziej zaawansowanych stadiach choroby. Bez obowiązkowej edukacji zdrowotnej w szkołach nie zmienimy tego i nie poprawimy wyników leczenia nowotworów w naszym kraju – alarmują eksperci.
Słupsk/ Pierwsza w Polsce operacja amputacji i rekonstrukcji piersi przy jednoczesnej próbie odtworzenia czucia
30.01.2025
40-letnia pacjentka w słupskim szpitalu przeszła zabieg obustronnej amputacji i rekonstrukcji piersi metodą prepektoralną z jednoczesnym odtworzeniem nerwów, co daje szansę na czucie. To pierwszy tego typu zabieg w Polsce i w Europie – powiedział przeprowadzający operację dr n. med. Daniel Maliszewski.
USA/ Młode kobiety prawie dwukrotnie częściej chorują na nowotwory niż mężczyźni
28.01.2025
Najnowsze dane Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (ACS) po raz pierwszy wykazały, że kobiety przed pięćdziesiątką prawie dwukrotnie częściej chorują na nowotwory. Dotąd częściej z tego powodu chorowali mężczyźni. W USA wciąż jednak spada umieralność z powodu raka.
28.01.2025