Aktualności

W samochodach wdychamy substancje rakotwórcze
10.05.2024
Wypełnianie produktów tymi szkodliwymi chemikaliami w większości zastosowań w niewielkim stopniu zapobiega pożarom, a zamiast tego sprawia, że rośnie zadymienie i dym jest bardziej toksyczny dla ofiar, a zwłaszcza dla osób udzielających pierwszej pomocy.
Lecznicza nanocząsteczka może przenikać do mózgu
09.05.2024
Nowa nanocząsteczka wykonana z biodegradowalnego polimeru zawiera dwa proleki ukierunkowane na mitochondria, które odpowiadają za wytwarzanie energii w komórkach – także w komórkach nowotworów, które potrzebują szczególnie dużo energii.
Zmiany w DNA tradycyjnych palaczy i e-palaczy są bardzo podobne
21.03.2024
Zmiany epigenetyczne związane z paleniem tytoniu umożliwiają komórkom bardziej niekontrolowany i szybszy wzrost.
Rak prostaty to nie tylko jedna choroba
01.03.2024
1
Uczeni mają nadzieję, że ich praca pomoże uratować tysiące istnień ludzkich oraz zrewolucjonizować sposób diagnozowania i leczenia nowotworu prostaty.
Komórki macierzyste z laboratoryjnych hodowli mogą sprzyjać nowotworom
21.02.2024
22 proc. próbek komórek macierzystych hodowanych w laboratoriach zajmujących się badaniami nad medycyną regeneracyjną miało co najmniej jedną mutację związaną z nowotworem.
Roślinna dieta polepsza zdrowie seksualne po leczeniu raka prostaty
16.02.2024
Dodanie większej ilości owoców i warzyw do diety przy jednoczesnej redukcji mięsa i nabiału to prosty krok, jaki mogą podjąć pacjenci.
Aktywność fizyczna łagodzi ból także u osób po leczeniu onkologicznym
14.02.2024
W przypadku zarówno osób, które w przeszłości chorowały na nowotwór, jak i osób bez choroby nowotworowej w wywiadzie większa aktywność fizyczna była powiązana z niższym natężeniem bólu.
Ryzyko nowotworów tytoniozależnych spada po 10 latach
08.02.2024
Zaprzestanie palenia w każdym wieku przyczynia się do długofalowego obniżenia ryzyka zachorowania na raka, a zwłaszcza raka płuca.