Aktualności

Szczepionka mRNA testowana u pierwszych pacjentów z rakiem jelita grubego i czerniakiem
05.06.2024
Zadaniem nowej szczepionki jest zwiększenie reakcji systemu immunologicznego przeciwko wciąż krążcym w organizmie komórkom nowotworowym, które przetrwały mimo zastosowania chemioterapii i mogą wywołać przerzuty i nawrót choroby.
Testy na HPV co osiem lat równie skuteczne, co regularna cytologia
24.05.2024
„Niektórzy obawiają się, że wydłużenie odstępów między kolejnymi badaniami może zwiększać ryzyko raka szyjki macicy, ale okazało się, że pięcioletni odstęp w przypadku testów w kierunku HPV i tak jest bezpieczniejszy niż trzyletni odstęp w przypadku badań cytologicznych.
Na nowotwory głowy i szyi umiera w Polsce połowa chorych
23.05.2024
W ciągu dekady liczba zachorowań wzrosła o jedną czwartą, z niespełna 11 tys. wykrytych rocznie przypadków w 2011 r. do ponad 13 tys. w 2023 r.
W samochodach wdychamy substancje rakotwórcze
10.05.2024
Wypełnianie produktów tymi szkodliwymi chemikaliami w większości zastosowań w niewielkim stopniu zapobiega pożarom, a zamiast tego sprawia, że rośnie zadymienie i dym jest bardziej toksyczny dla ofiar, a zwłaszcza dla osób udzielających pierwszej pomocy.
Lecznicza nanocząsteczka może przenikać do mózgu
09.05.2024
Nowa nanocząsteczka wykonana z biodegradowalnego polimeru zawiera dwa proleki ukierunkowane na mitochondria, które odpowiadają za wytwarzanie energii w komórkach – także w komórkach nowotworów, które potrzebują szczególnie dużo energii.
Zmiany w DNA tradycyjnych palaczy i e-palaczy są bardzo podobne
21.03.2024
Zmiany epigenetyczne związane z paleniem tytoniu umożliwiają komórkom bardziej niekontrolowany i szybszy wzrost.
Rak prostaty to nie tylko jedna choroba
01.03.2024
1
Uczeni mają nadzieję, że ich praca pomoże uratować tysiące istnień ludzkich oraz zrewolucjonizować sposób diagnozowania i leczenia nowotworu prostaty.
Komórki macierzyste z laboratoryjnych hodowli mogą sprzyjać nowotworom
21.02.2024
22 proc. próbek komórek macierzystych hodowanych w laboratoriach zajmujących się badaniami nad medycyną regeneracyjną miało co najmniej jedną mutację związaną z nowotworem.