Aktualności

Eksperci: pierwsza terapia celowana w raku pęcherza nadzieją dla chorych
11.06.2025
Pierwsza terapia ukierunkowana molekularnie dla chorych na zaawansowanego raka pęcherza stanowi przełom w leczeniu tego nowotworu – oceniają eksperci. Jak podkreślają, dla chorych z inwazyjnym, przerzutowym rakiem pęcherza jest to skuteczniejsza i bezpieczniejsza alternatywa w stosunku do chemioterapii.
Naukowcy opracowali metodę, która ma przyspieszyć planowanie radioterapii
03.06.2025
Naukowcy z Polski i Hiszpanii opracowali metodę jednoczesnego tworzenia wielu planów naświetlania pacjenta, spośród których onkolog wybierze najlepszy dla konkretnego chorego. Rozwiązanie ma przyspieszyć proces leczenia i ułatwi pracę specjalistom.
Częste używanie konopi ma związek ze zwiększoną śmiertelnością pacjentów z rakiem jelita grubego
05.05.2025
Osoby z rakiem jelita grubego i udokumentowaną historią częstego używania konopi były ponad 20 razy bardziej narażone na śmierć w ciągu pięciu lat od diagnozy w porównaniu z osobami bez takiej historii - informuje pismo „Annals of Epidemiology”.
Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci
29.04.2025
Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci. Naukowcy wyjaśnili związek pomiędzy zakażeniem zarodźcem malarii Plasmodium falciparum a zachorowaniami na chłoniaka Burkitta u dzieci - informuje „The Journal of Immunology”.
Tlen pod wysokim ciśnieniem pomaga po radioterapii
24.04.2025
Leczenie tlenem hiperbarycznym zapewnia długotrwałą ulgę pacjentom cierpiącym na późne następstwa naświetlania promieniowaniem jonizującym guzów jamy brzusznej - informuje pismo "EClinicalMedicine".
Tomografie komputerowe mogą odpowiadać za 5 proc. wszystkich nowotworów w USA
15.04.2025
Badania metodą tomografii komputerowej mogą odpowiadać za 5 proc. wszystkich nowotworów rocznie rozpoznawanych w USA – informuje pismo „JAMA Internal Medicine”.
Eksperci: przeciwciała bispecyficzne dają nadzieję na skuteczniejsze leczenie raka płuca
04.04.2025
Nowa grupa leków – tzw. przeciwciała bispecyficzne, zwiększa skuteczność leczenia raka płuca i przyczynia się do wydłużenia przeżycia chorych. To nowy rozdział w terapii chorych na raka płuca ze znanymi zmianami genetycznymi w komórkach nowotworowych – ocenili dla PAP eksperci.
Metoda CRISPR okazała się skuteczna w leczeniu guzów głowy i szyi u myszy
18.03.2025
Dzięki zahamowaniu działania genu, który wspiera namnażanie się komórek, izraelskim naukowcom udało się wyeliminować połowę guzów głowy i szyi u myszy. Autorzy przewidują, że badania kliniczne z udziałem ludzi mogłyby się rozpocząć za 2-3 lata.