Aktualności

Terapia przeciwnowotworowa w walce z gruźlicą
20.11.2023
Obiecująca nowa terapia przeciwnowotworowa wydaje się być również bardzo skuteczna w walce z gruźlicą, nadal jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych na świecie – informuje pismo „Biomedicine & Pharmacotherapy”.
Wpływ kastracji psów na naczyniakomięsaka
08.11.2023
Istnieje potencjalny związek pomiędzy kastracją psów a rozwojem naczyniakomięsaków - informuje czasopismo „Veterinary and Comparative Oncology”. To odkrycie było wcześniej sugerowane przez ekspertów, ale nadal jest słabo poznane.
Postęp w leczeniu zaawansowanego raka jelita grubego
26.10.2023
Uzyskaliśmy znaczny postęp w leczeniu zaawansowanego raka jelita grubego z przerzutami – informowali eksperci podczas Europejskiego Kongresu Onkologii Klinicznej, który trwał w dn.20-24 października w Madrycie.
Sztuczna inteligencja pomaga w wykrywaniu raka piersi
15.09.2023
Jeden radiolog wspierany przez sztuczną inteligencję wykrył więcej przypadków raka piersi, niż dwóch radiologów bez takiej pomocy. Według badaczy, sztuczna inteligencja jest gotowa do wprowadzenia do klinik.
Zastrzyk przeciwnowotworowy
29.08.2023
Pacjenci w Anglii jako pierwsi na świecie będą mogli przyjmować przeciwnowotworowy zastrzyk, który zastąpi dożylne podawanie leku i będzie trwało siedem minut, czyli o trzy czwarte krócej - poinformowała publiczna służba zdrowia NHS.
Zanieczyszczenie powietrza ma związek z występowaniem różnych nowotworów
18.08.2023
Przewlekłe narażenie na zanieczyszczenia powietrza, takie jak pyły zawieszone PM2,5 oraz tlenek azotu, ma związek z częstszym występowaniem nie tylko raka płuca, ale też raka jelita grubego, prostaty i raka piersi. Wynik badania opublikowano na łamach pisma „Environmental Epidemiology”.
Częstsza nadrozpoznawalnosć raka piersi u kobiet po 70. roku życia
16.08.2023
U kobiet po 70. roku życia rośnie nadrozpoznawalność raka piersi w badaniach przesiewowych - wynika z pracy, którą publikuje pismo „Annals of Internal Medicine”. Nadrozpoznawalność oznacza diagnozę raka, mimo że nie dałby on objawów, ani nie spowodował zgonu.
Ultrasonograf w biustonoszu szansą na wcześniejsze wykrycie raka piersi
10.08.2023
Przenośny ultrasonograf, który można wbudować w biustonosz, daje szansę wcześniejszego wykrywania raka piersi u pacjentek z grupy wysokiego ryzyka dzięki częściej przeprowadzanym badaniom - informuje pismo „Science Advances“.