Aktualności
Pacjentka zaczęła płonąć podczas zabiegu. Przyczyną błąd lekarza?
66-letnia pacjentka z rakiem trzustki stanęła w ogniu na sali operacyjnej szpitala w Bukareszcie. Nie przeżyła. Rumuńska prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie.
USA: Władze zapowiadają zakaz sprzedaży smakowych wkładów do e-papierosów
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ogłosiła w czwartek, że zakaże w USA sprzedaży większości smakowych wkładów do e-papierosów. Przewidziano jednak wyjątki i wiele produktów tej branży pozostanie na rynku.
Onkologa zastąpi robot
Francuski start-up opracował chatbota, który ma udzielać informacji pacjentkom z rakiem piersi. Według badań czyni to równie kompetentnie i satysfakcjonująco co lekarze.
Nowa Zelandia: Parlament uchwalił ustawę legalizującą eutanazję
Większością 69 do 51 głosów jednoizbowy parlament Nowej Zelandii uchwalił w środę ustawę legalizującą eutanazję. Ustawa musi być jeszcze zatwierdzona w referendum, ale badania opinii publicznej wskazują, że będzie to formalnością.
Atrakcja turystyczna pomogła w wykryciu raka
Zdjęcie termograficzne wykonane w muzeum Camera Obscura and World of Illusions w Edynburgu pozwoliło wcześnie wykryć raka piersi – informuje brytyjska prasa.
Koncern wycofuje produkt po wykryciu azbestu
Firma Johnson & Johnson dobrowolnie wycofuje z rynku partię 33 tys. butelek z pudrem dla niemowląt, po tym jak w niektórych opakowaniach FDA wykryła śladowe ilości azbestu.
Podczas testów nowego urządzenia wykrył u siebie raka
Lekarz testujący pierwszy na świecie przenośny aparat USG z aplikacją interpretującą wyniki przy jego pomocy zdiagnozował u siebie nowotwór – informuje Radio Zet.
Siedmiolatkowi usunięto ponad pół tysiąca zębów
Hinduscy lekarze usunęli z dolnej szczęki siedmioletniego chłopca aż 526 nie w pełni wyrośniętych zębów – informują Reuters i CNN. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek.
Niemcy zrefundują test korzyści z chemioterapii
Niemiecka Wspólna Komisja Federalna wydała pozytywną decyzję refundacyjną dotyczącą testu Oncotype DX Breast Recurrence Score.
Pęka „trumna” pełna odpadów radioaktywnych
Mieszkańcy atoli na Pacyfiku wciąż muszą zmagać się ze skutkami dawnych amerykańskich prób nuklearnych.
Czerniak nie tylko na skórze
Kobieta z USA trafiła do lekarza z kilkudniowym bólem oka. Okazało się, że ma czerniaka gałki ocznej.
Ukraina: Mijają 33 lata od katastrofy czarnobylskiej
W 33. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu władze Ukrainy uczciły w piątek pamięć ratowników, którzy usuwali skutki wybuchu czwartego reaktora tej siłowni. Następstwa tej tragedii odczuwane są do dziś.
Wiadomo, kto przejmie stery w FDA
Dr Norman E. Sharpless, obecny dyrektor Narodowego Instytutu Raka obejmie funkcję p.o. komisarza federalnej Agencji Żywności i Leków (FDA).
Dwuletnia dziewczynka walczy z rakiem jajnika
U dwulatki z USA zdiagnozowano bardzo rzadką odmianę raka jajnika – informuje Onet. Dziewczynka przeszła już operację i czeka na chemioterapię.
12.000 dawek osocza zakażonych HIV
W Chinach wykryto obecność HIV w 12 tys. dawkach osocza krwi. Czy skandal zagrozi potentatom farmaceutycznym?
Firma przekonuje, że za rok będzie miała lek "na raka"
Izraelscy naukowcy twierdzą, że już za rok będą mieli gotowy sposób na raka. Nowa terapia różni się od innych tym, że jej działanie skupia się na kilku oddziałujących na komórkę rakową peptydach jednocześnie.
Chorzy na raka: nie nazywajcie nas „fajterami” i „bohaterami”
Pacjenci onkologiczni nie lubią, gdy określa się ich „wojownikami” i mówi, żeby się nie poddawali – wynika z sondażu przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii.
W czasie operacji guza mózgu pacjent... grał na gitarze
Do zdrowia powraca południowoafrykański muzyk jazzowy Musa Manzini, który podczas operacji usunięcia guza mózgu grał na gitarze – informuje BBC News.
Kandydat na przewodniczącego KE opracuje lek na raka?
„Zaproponuję strategię poszukiwania leku na choroby nowotworowe” – mówi Manfred Weber, kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej (KE).
Opieka hospicyjna w Polsce
Rak piersi u kobiet jako problem zdrowotny współczesnej Europy
Zapadalność kobiet na raka piersi jest wysoka w każdym z krajów europejskich.
W Hamburgu trwa wielka akcja przeciwko lekarzom, farmaceutom i firmom farmaceutycznym. Chodzi o łapówkarstwo przy zakupie leków cytostatycznych.