Aktualności

Aspartam „potencjalnie rakotwórczy”
18.07.2023
Powołując się na „ograniczone dowody” na rakotwórczość u ludzi, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) sklasyfikowała aspartam (sztuczny środek słodzący) jako potencjalnie rakotwórczy dla ludzi. To wspólnie opracowany komunikat IARC, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Wspólnego Komitetu Ekspertów Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ds. Dodatków do Żywności (JECFA). Mimo to, nadal obowiązują dotychczasowe normy bezpiecznego spożycia.
Tomografia zliczająca fotony
17.07.2023
Nowy protokół obrazowania zastosowany w tomografii komputerowej (CT) umożliwia kompleksową, jednoczesną ocenę struktury i funkcji płuc, co nie jest możliwe w przypadku standardowej tomografii – informuje czasopismo Radiological Society of North America (RSNA).
Nowy standard leczenia - rak trzustki
04.07.2023
Rak trzustki to wyjątkowo śmiertelny nowotwór, z trudem poddający się terapii. Mimo to po wielu latach udało się opracować nowy standard leczenia przerzutowego raka trzustki – twierdzą eksperci. Są też nadzieje na kolejne terapie.
10 najbardziej śmiertelnych nowotworów według ACS
15.06.2023
Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (ACS) wyszczególniło 10 najbardziej śmiertelnych nowotworów - w szczególności rak trzustki i międzybłoniak.
Nowy lek opóźnia rozwój glejaka
10.06.2023
Lek o nazwie worasidenib, przeznaczony do terapii celowanej, skutecznie opóźnia postęp określonej postaci glejaka - wolno rosnącego, ale śmiertelnego nowotworu mózgu.
Nowotwory wpływają na czynność wątroby
29.05.2023
Nowotwory często uwalniają do krwioobiegu cząsteczki doprowadzające do stanu zapalnego wątroby, powodując gromadzenie się tłuszczu i upośledzając normalne funkcje detoksykacyjne tego narządu.
Badanie: rak wątroby łaskawszy dla imigrantów
11.05.2023
Dorośli imigranci z rakiem wątroby mają wyższy wskaźnik przeżycia niż osoby urodzone w USA – informuje „Journal of the National Cancer Institute”.
Depresja wpływa na przeżycia pacjentek z rakiem piersi
21.04.2023
Wykrywanie i leczenie depresji u pacjentek z rakiem piersi ma duże znaczenie dla ich przeżycia - wynika z badania przeprowadzonego na University of Kentucky.