Aktualności
UE chce dalszej redukcji ekspozycji na czynniki rakotwórcze
Przedstawiciele państw UE porozumieli się ws. wprowadzenia limitów na pięć kolejnych substancji rakotwórczych, na które mogą być narażeni pracownicy w różnych zawodach.
Szybki i uniwersalny test na raka
Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland w Australii opracowali specjalne przenośne urządzenie, które w ciągu 10 minut może wykryć nowotwór w organizmie.
Nagrodził lekarza w niezwykły sposób
Młody Argentyńczyk, który pokonał raka, zdecydował się na niezwykły gest wdzięczności pod adresem swojego lekarza.
Najpopularniejsze implanty piersi mogą być niebezpieczne
Kobietom we Francji zaleca się obecnie, aby nie stosowały teksturowanych implantów silikonowych piersi, gdyż mogą one powodować rzadką postać jednego z nowotworów.
Myślał, że rośnie mu brzuch piwny, a był poważnie chory...
47-letni mieszkaniec Kalifornii przez kilka lat przybierał na wadze, mimo że przeszedł na dietę i nie pił alkoholu. W końcu okazało się, że ma guza żołądka.
Medyczny Nobel 2018 za odblokowanie układu odpornościowego
Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii zdobyli James P. Allison i Tasuku Honjo za odkrycie przełomowej terapii przeciwnowotworowej.
Huragan śmierci w onkologii
W tym roku na choroby nowotworowe zachoruje 18,1 mln osób, zaś liczba zgonów sięgnie 9,6 mln - przewiduje należąca do WHO International Agency for Research on Cancer (IARC).
Uciekł, bo nie było go stać na leczenie raka
26-letni farmaceuta z Chin wyjechał bez pożegnania, ponieważ nie chciał obciążać swoich niezamożnych rodziców kosztami leczenia raka żołądka, którego u niego wykryto.
BBC: Skłodowska-Curie najbardziej wpływową kobietą w historii
Maria Skłodowska-Curie, fizyczka, chemiczka i dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, została wybrana najbardziej wpływową kobietą w historii w plebiscycie brytyjskiego magazynu BBC History. "Zmieniła świat nie raz, a dwa razy" - tłumaczono w uzasadnieniu.
Czy można wyleczyć raka np. witaminą C, bez chemioterapii?
Polska lekarka z Niemiec udowadnia, że... można. Polecamy artykuł z Deutsche Welle. Komentarz redakcji Esculapa: A my tu się silimy na jakieś wieloośrodkowe, długie badania kliniczne i metaanalizy w oparciu o EBM. Dodajmy jeszcze, że pani doktor jest... anestezjologiem.
Lekarze usunęli z ciała kobiety 60-kilogramowy guz jajnika
Zespół składający się z m.in. 12 chirurgów pracował przez pięć godzin, by usunąć nowotwór z ciała 38-letniej Amerykanki. Guz wyrósł przez trzy miesiące.
Miejsca, w których odbywały się próby jądrowe Korei Płn., mogą roznosić skażenie
Chińscy naukowcy potwierdzili, że zapadła się część góry, pod którą Korea Płn. prowadziła swoje próby nuklearne, co rodzi obawy o skażenie radioaktywne okolicznych państw – podał hongkoński dziennik „South China Morning Post”.
Stres i konserwanty żywności powodują raka?
88 proc. badanych Brytyjczyków poprawnie wymienia palenie tytoniu, jako główną przyczynę raka, jednak aż 40 proc. z nich błędnie uważa, że do rozwoju choroby nowotworowej może doprowadzić stres oraz różne konserwanty żywności.
W Indiach za eutanazją
Godna śmierć to jedno z praw fundamentalnych – potwierdził Najwyższy Sąd Indii, podtrzymując krajowe orzecznictwo w kwestii możliwości odłączenia od aparatury podtrzymującej życie osób terminalnie chorych.
Holandia: w pudrach do twarzy wykryto rakotwórczy azbest
W pudrach do twarzy wyprodukowanych przez amerykańską sieć Claire i sprzedawanych w Holandii potwierdzono ślady azbestu. Ryzykowne produkty zostały już wycofane z holenderskich sklepów.
W Kalifornii firmy kawowe będą musiały ostrzegać przed rakiem
Starbucks Corp. i inne firmy sprzedające kawę lub prowadzące sieci kawiarni w Kalifornii będą musiały ostrzegać przed ryzykiem zachorowania na raka związanym z piciem kawy. Tak głosi orzeczenie sędziego sądu stanowego Elihu Berlego.
Otyłość i nadwaga są już drugą najczęstszą przyczyną nowotworów
W Wielkiej Brytanii otyłość i nadwaga są coraz częstszym powodem nowotworów, spada natomiast zagrożenie wynikające z palenia tytoniu. Podobnie jest w wielu innych krajach, w tym również w Polsce.
Promieniujące notatki
Dzienniki Marii Skłodowskiej-Curie z opisami eksperymentów, które doprowadziły ją do odkrycia pierwiastków promieniotwórczych, są wciąż napromieniowane. Proces ten - zdaniem uczonych - utrzymywać się będzie przez... 1500 lat.
Portugalia chce zablokować budowę kopalni uranu w Hiszpanii
Władze Portugalii zapowiedziały, że podejmą działania w celu zablokowania budowy kopalni uranu w Hiszpanii w pobliżu granicy między państwami.
Opieka hospicyjna w Polsce
Rak piersi u kobiet jako problem zdrowotny współczesnej Europy
Zapadalność kobiet na raka piersi jest wysoka w każdym z krajów europejskich.
W Wielkiej Brytanii doszło do rzadkiego przypadku rozwinięcia się raka u dwóch pacjentów, którym przeszczepiono narządy pobrane od dawcy chorego na nowotwór – informuje BBC News.