Aktualności
W elektrowni w Belgii nie było awarii. Nie trzeba przyjmować preparatów z jodem
Na terenie belgijskiej elektrowni jądrowej Tihange nie doszło do awarii, w związku z czym nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne - uspokaja Państwowa Agencja Atomistyki. Ostrzega, by nie podejmować żadnych działań, np. nie przyjmować preparatów z jodem na własną rękę.
Maski w badaniach profilaktycznych
Jedna z tajlandzkich klinik postanowiła zachęcić kobiety do badań, zapewniając im większą anonimowość. Noszone przez lekarzy i pacjentki plastikowe lub papierowe maski – typowo karnawałowe lub przedstawiające bogów, demony i inne postacie z miejscowej mitologii – sprawiają, że lekarz nie zapamiętuje twarzy pacjentki, ani pacjentka - twarzy lekarza.
USA: 417 mln dol. odszkodowania za raka jajnika wywołanego kosmetykami z talkiem
Sąd kalifornijski przyznał aż 417 mln dol. odszkodowania 63-letniej Amerykance, która twierdzi, że zachorowała na raka jajnika z powodu używania zawierających talk kosmetyków do higieny intymnej znanej firmy – zawiadamia BBC News.
Niemiecki farmaceuta oskarżony o oszukiwanie chorych na raka
Prokuratura w Essen przedstawiła akt oskarżenia przeciwko 47-letniemu Peterowi S., farmaceucie z Bottrop, który przygotowywał leki onkologiczne o zbyt małej zawartości substancji czynnych.
Dwutlenek tytanu zniknie ze słodyczy?
Francuska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia, Żywności, Środowiska i Pracy (ANSES) wystąpiła z wnioskiem o włączenie dwutlenku tytanu (TiO2) do grupy substancji rakotwórczych. Ten związek znajduje się np. w słodyczach i tworzywach sztucznych.
Rośnie liczba osób z chłoniakami
Zwiększa się zachorowalność na chłoniaki; na to schorzenie układu chłonnego cierpi już ponad milion osób na świecie – poinformowano podczas 14. międzynarodowej konferencji poświęconej tej chorobie (ICML), która w środę rozpoczęła się w Lugano (Szwajcaria).
W USA spada zainteresowanie solariami
W USA zanika moda na solaria. Liczba dorosłych białych Amerykanów, którzy korzystali z solariów, w latach 2010-2015 zmniejszyła się o jedną trzecią - wynika z najnowszych danych Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie.
Mniej powikłań u dzieci z chorobami nowotworowymi
Dzieci z chorobami nowotworowymi żyją coraz dłużej i w lepszej kondycji, ponieważ spada liczba powikłań powodowanych leczeniem - poinformowano podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) w Chicago.
31 maja - Światowy Dzień Bez Papierosa
Z okazji Dnia Bez Papierosa WHO opublikowała raport, w którym opisuje skutki palenia dla zdrowia i gospodarki, a także po raz pierwszy ocenia wpływ palenia na środowisko. Wzywa jednocześnie do wprowadzenia zakazu reklamowania papierosów i zwiększenia akcyzy na produkty tytoniowe.
Cyberatak na szpitalne sieci informatyczne
W miniony piątek zaatakowane zostały sieci informatyczne brytyjskiej służby zdrowia. Władze poinformowały, że wdrożono plan awaryjny a lekarze robią wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo pacjentów.
110 mln dolarów odszkodowania. Puder był rakotwórczy?
Ława przysięgłych w St. Louis (USA) zasądziła 110 milionów dolarów na rzecz kobiety, która twierdzi, że zachorowała na raka z powodu używania pudru Johnson & Johnson. Firma zapowiedziała apelację.
Sześć lat usuwania skażeń w Fukushimie przynosi efekty
Operator elektrowni atomowej w Fukushimie poinformował o postępach w usuwaniu radioaktywnych skażeń po katastrofie z 11 marca 2011 roku. Według agencji Kyodo na 95 proc. powierzchni obiektu nie trzeba już nosić kombinezonów ochronnych.
Włoski sąd: niewłaściwie korzystanie z komórki powoduje nowotwór
Po raz pierwszy we Włoszech sąd uznał, że nadmierne korzystanie z telefonu komórkowego może powodować nowotwór złośliwy mózgu. W Ivrei na północy kraju sąd pracy przyznał rentę pracownikowi, który zachorował na nowotwór po 15 latach częstego i długiego używania komórki.
Co dziesiąty zgon na świecie związany z paleniem tytoniu
Mimo kampanii antynikotynowych, nadal wzrasta liczba palaczy papierosów. Z tytoniowym nałogiem związany jest co dziesiąty zgon – alarmuje raport Global Burden of Diseases opublikowany przez „Lancet”.
Co dziesiąty zgon na świecie związany z paleniem tytoniu
Mimo kampanii antynikotynowych, nadal wzrasta liczba palaczy papierosów. Z tytoniowym nałogiem związany jest co dziesiąty zgon – alarmuje raport Global Burden of Diseases opublikowany przez „Lancet”. Najgorsza sytuacja jest w Chinach, Indonezji oraz Rosji. W raporcie uwzględniono 195 krajów.
Czy herbicyd glifosat powoduje raka?
Dostępne dowody naukowe nie pozwalają sklasyfikować glifosatu jako substancji kancerogennej, mutagennej albo szkodliwej dla rozrodczości – wynika z opinii przyjętej przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA). Tymczasem z opinią ECHA nie zgadzają się europejskie organizacje zdrowotne i środowiskowe.
Szósta rocznica tragicznego trzęsienia ziemi i tsunami
Jak co roku minutą ciszy Japończycy uczcili w sobotę ofiary tragicznego trzęsienia ziemi i tsunami, do którego doszło w 2011 r. na północnym wschodzie kraju. Kataklizm pochłonął blisko 21 tys. ofiar i spowodował poważną awarię w elektrowni jądrowej Fukushima I.
Ważna jakość życia chorych z nowotworami
Dla chorych cierpiących na nowotwory jakość życia jest równie ważna, jak skuteczność leczenia – powiedział w czwartek dr Thomas R. Osborne z King’s College Londyn podczas 16. Warsztatów Szpiczakowych w New Delhi.
900 zespołów medycznych w walce z chorobami rzadkimi
28 lutego po raz 10. na świecie obchodzony był Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Nieprzypadkowo więc KE wybrała tę datę, żeby w szpitalu uniwersyteckim w Leuven w Belgii zainaugurować działanie europejskich sieci referencyjnych, czyli platformę współpracy medycznej, która połączy 900 zespołów specjalistów z 25 państw.
Opieka hospicyjna w Polsce
Rak piersi u kobiet jako problem zdrowotny współczesnej Europy
Zapadalność kobiet na raka piersi jest wysoka w każdym z krajów europejskich.
Światowa Organizacja Zdrowia ma poważne powody do walki z nikotynizmem za wszelką cenę. Rocznie ludzkość wypala 90 mld papierosów. Palenie tytoniu zabija rocznie 4 mln osób. W ciągu dekady ta liczba się podwoi.