Aktualności
Dzięki testom wielogenowym można określić, które pacjentki z rakiem piersi odniosą korzyść z chemioterapii i nie narażać niepotrzebnie reszty chorych na skutki uboczne leczenia. Tymczasem aż dwie trzecie polskich pacjentek nie wie o możliwości wykonania takiego testu – wynika z nowego raportu.
07.04.2025
Eksperci: bez akredytacji zakładów patomorfologii nie będzie poprawy w leczeniu chorych na nowotwory
Bez wznowienia i dokończenia akredytacji zakładów patomorfologii niemożliwe jest poprawa diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory w Polsce – oceniają eksperci z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Ich zdaniem będzie to również generować niepotrzebne koszty związane z błędną diagnostyką i powtarzaniem badań.
01.04.2025
Do 2040 r. koszty opieki nad chorymi na raka płuca wzrosną niemal 5-krotnie, czyli do ok. 20 mld rocznie – wynika z najnowszego raportu przesłanego PAP. Niemal połowę z nich stanowią koszty społeczne, które obciążają nie tylko pacjenta i jego rodzinę, ale również polską gospodarkę.
21.03.2025
102 szpitale otrzymają w sumie 5,2 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na leczenie onkologiczne. Maksymalna kwota dofinansowania to 125 mln zł. Dofinansowanie na modernizację i zakup sprzętu potrzebnego do terapii otrzymają szpitale wysokospecjalistyczne, powiatowe i miejskie.
Pacjenci nie mają dostępu do kompleksowej opieki onkologicznej i równego dostępu do leczenia mimo działania wieloletnich programów, które ich sytuację miały poprawić – wynika z wtorkowego raportu NIK.
26.02.2025
Zdarzają się chorzy, którzy umierają podczas leczenia onkologicznego przez to, że zaczęli je z zepsutymi zębami, gdyż – na skutek spadku odporności organizmu – mogą wdać się infekcje, do sepsy włącznie – powiedział PAP rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej, dr Jakub Kosikowski.
21.02.2025
Chory z wcześnie rozpoznaną chorobą może się czuć zwycięzcą, bo darował sobie życie w prezencie – stwierdził w rozmowie z PAP onkolog prof. Cezary Szczylik, który sam zachorował na raka prostaty. Ekspert namawia mężczyzn, żeby regularnie wykonywali test PSA.
19.02.2025
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu jako pierwszy w regionie uzyskał możliwość kierowania dzieci i młodych dorosłych z cukrzycą typu 1 na badania kliniczne DIAGNODE-3 – poinformował w sobotę Dariusz Madera, dyrektor generalny szpitala.