Aktualności
Pierwsza w Polsce operacja łącząca trzy zabiegi wykonane metodą laparoskopową
Chirurdzy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili anatomiczną resekcję wątroby, lewostronną hemikolektomię oraz usunięcie pęcherzyka żółciowego.
Nowatorska operacja w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze
Po raz pierwszy w kraju podczas operacji onkologicznej głowy i szyi zastosowano śródoperacyjne obrazowanie fluorescencyjne z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej.
Pierwsza w Polsce przezskórna krioablacja guza nerki
Pierwszy w Polsce zabieg przezskórnej krioablacji raka nerki pod kontrolą tomografii komputerowej wykonali lekarze II Zakładu Radiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dodatkowe trzyprocentowe finansowanie dla szpitali onkologicznych
Wprowadzono dodatkowe trzyprocentowe finansowanie dla szpitali działających w oparciu o tzw. kartę onkologiczną oraz tych, które wykonują dużo świadczeń onkologicznych.
Polska nie leczy
Miliony porad mniej, zarówno u lekarzy rodzinnych, jak i specjalistów, setki tysięcy mniej hospitalizacji – w dobie epidemii opieka zdrowotna w Polsce kompletnie się załamała.
Ogromna kolejka do Narodowego Instytutu Onkologii – ruchem musiało kierować wojsko
Dziesiątki osób czekały na wejście do Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Po tym jak sieć obiegło zdjęcie kolejki pacjentów, sprawę skomentowała sama placówka.
Narodowy Instytut Onkologii wydzielił część szpitala dla swoich pacjentów z koronawirusem
W Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie wydzielono część szpitala przy Wawelskiej na potrzeby leczenia zakażonych koronawirusem pacjentów onkologicznych.
Spóźnione ofiary lockdownu
Od stycznia do 11 września wydano w Polsce o 16,3 tys. mniej kart DiLO niż w tym samym czasie roku poprzedniego, co oznacza spadek aż o jedną czwartą. Jeszcze gorzej…
Elektrochemioterapia będzie świadczeniem gwarantowanym
Jako świadczenie gwarantowane w zakresie leczenia szpitalnego przewiduje ją skierowany do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia ministra zdrowia.
Chorzy na raka leczeni na czuja
90 proc. badań patomorfologicznych w przypadku nowotworów trzeba powtarzać lub poszerzać, a co piąta diagnoza jest błędna – wskazuje Najwyższa Izba Kontroli (NIK).
Polskie badania: dwa leki podane razem lepiej niszczą nowotwór i są mniej szkodliwe
Jednoczesne podanie dwóch leków z zastosowaniem nanotechnologii szybciej zmniejsza guz i jest mniej szkodliwe dla zdrowych komórek – przekonują polscy naukowcy z…
Pieniędzy na onkologię nie będzie. W kampanii wyborczej nakarmiono wszystkich z wyjątkiem pacjentów
„Złożono obietnice finansowania programów wspierających utrzymywanie polityków przy władzy. Według mnie to jest na pograniczu przestępstwa” – mówi prof. Cezary Szczylik.
Będzie kompleksowa opieka onkologiczna dla pacjentów z rakiem jelita grubego
Koordynację działań placówek opiekujących się chorymi na raka jelita grubego i indywidualny proces leczenia wprowadzi nowy model organizacji diagnostyki i terapii.
Nowe wytyczne w leczeniu raka nerki
Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej opublikowało innowacyjne zalecenia dla onkologów i urologów dotyczące leczenia raka nerkowokomórkowego. To pierwszy w Polsce...
Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie szuka nowych ordynatorów
Trwa porządkowanie kadr po rządach byłego dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie. Obecny szef ogłosił konkurs na ordynatorów najważniejszych klinik.
Jedenastolatek wyleczony z ostrej białaczki limfoblastycznej
We Wrocławiu dzięki nowatorskiej w Polsce terapii CAR-T po siedmiu latach nieskutecznej walki z ostrą białaczką limfoblastyczną został wyleczony jedenastoletni pacjent.
Mammobusy znowu w trasie
Po pandemicznej przerwie kobiety znów mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ bezpłatnego badania piersi w stacjonarnych i mobilnych pracowniach mammograficznych.
Zapisów brak, numerki znikają w kilkanaście minut
Trudności z zapisami, ograniczona liczba lekarzy, niejasne wytyczne – pacjenci nadal mają problemy z dostaniem się na leczenie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Pierwsza na świecie chemioterapia wewnątrzotrzewnowa u niemowlęcia
Lekarze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili u siedmiomiesięcznego dziecka niestosowany dotąd u niemowląt zabieg chemioterapii.
Minister zdrowia odwołał dyrektora krakowskiego instytutu onkologii
Po artykule „Gazety Wyborczej” minister odwołał dr. Konrada Dziobka ze stanowiska dyrektora oddziału Narodowego Instytutu Onkologii przy ul. Garncarskiej w Krakowie.
Opieka hospicyjna w Polsce
Diagnostyka i leczenie wczesnego raka piersi na przykładzie opisu przypadku HER2-dodatniego raka piersi
Rak piersi pozostaje drugą, po raku płuca, przyczyną zgonów kobiet z nowotworami złośliwymi.
Rak piersi u kobiet jako problem zdrowotny współczesnej Europy
Zapadalność kobiet na raka piersi jest wysoka w każdym z krajów europejskich.
Kontrowersje dotyczące współczesnych algorytmów leczenia raka endometrium
W przypadku przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego, alternatywnymi metodami leczenia są: radioterapia, hormonoterapia lub chemioterapia.