Aktualności
W Polsce wciąż mało znana jest onkologia interwencyjna, tymczasem jest ona obecna na wszystkich etapach choroby nowotworowej i pozwala wykonać mniej inwazyjne zabiegi terapeutyczne i diagnostyczne – zapewnia PAP radiolog interwencyjny dr Grzegorz Rosiak.
Zespół lekarzy z gliwickiego Narodowego Instytutu Onkologii przeprowadził nieinwazyjne obrazowanie receptora HER2 przy pomocy radioznacznika PET u pacjentki z rozsianym rakiem piersi – poinformowała w poniedziałek placówka.
22.10.2024
Do końca roku Ministerstwo Zdrowia przygotuje standardy leczenia raka w Krajowej Sieci Onkologicznej – poinformował w piątek Konrad Korbiński z Departamentu Lecznictwa resortu. Na razie gotowe są standardy dla 17 rodzajów nowotworów, m.in. jajnika, prostaty i piersi.
Mimo, że zwiększa się liczba kobiet zgłaszających się na badania w ramach profilaktyki raka piersi, to jednak ta liczba jest wciąż za mała – uważają onkolodzy Białostockiego Centrum Onkologii. Zwracają uwagę, że rak wykryty we wczesnym stadium daje większą szansę na wyleczenie.
08.10.2024
Pacjent z krwią w moczu powinien być jak najszybciej kierowany na szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia onkologicznego, czyli otrzymać kartę DiLO – ocenili eksperci w środę na spotkaniu prasowym w Warszawie.
03.10.2024
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest jedynym ośrodkiem po wschodniej stronie Wisły, który zaczął stosować nowoczesną terapię CAR-T u pacjentów z nowotworami krwi. To szansa dla chorych, u których zawiodły dotychczasowe metody leczenia. Do końca roku ośrodek zamierza zastosować ją u 10 chorych.
XII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pod hasłem "Równy dostęp - równe szanse"
Do czujności na potencjalne objawy, które mogą świadczyć o nowotworze zachęcają lekarze w ramach XII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który będzie obchodzony w dniach 16-21 września. Tydzień ten będzie przebiegał pod hasłem "Równy dostęp - równe szanse".
16.09.2024
Analiza badań przeprowadzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pokazuje, że nie ma związku między działaniem fal radiowych emitowanych przez telefony komórkowe a guzami mózgu. Oddziaływanie bezprzewodowej komunikacji na zdrowie to jeden z najintensywniej badanych tematów – mówią naukowcy.
09.09.2024