Aktualności
W poniedziałek obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. To jeden z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. W Polsce taką diagnozę uzyskuje ok. 18 tys. pacjentów.
W Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie 3 czerwca przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg termoablacji pierwotnego raka płuca – poinformował PAP radiolog interwencyjny Grzegorz Rosiak, specjalizujący się w tego rodzaju mało inwazyjnych zabiegach.
Palenie tytoniu odpowiada za połowę diagnozowanych przypadków raka pęcherza – mówili eksperci w poniedziałek na spotkaniu prasowym w Warszawie. Przypomnieli, że nowotwór ten jest szóstą najczęstszą przyczyną zgonów onkologicznych w Polsce, a liczba nowych zachorowań wciąż rośnie, zwłaszcza wśród mężczyzn.
27.05.2025
Narodowy Portal Onkologiczny jest od wtorku dostępny dla osób, które szukają wiarygodnych informacji na temat choroby onkologicznej, możliwościach jej leczenia i o profilaktyce. Portal działa pod adresem: onkologia.gov.pl.
Dzięki wieloletniej edukacji, wcześniejszemu wykrywaniu i dostępności nowych terapii w Polsce spada śmiertelność z powodu czerniaka, mimo że liczba zachorowań na ten nowotwór wciąż rośnie. Mówili o tym eksperci we wtorek na spotkaniu z okazji XIV Tygodnia Świadomości Czerniaka, który trwa do 18 maja.
Organizacja systemu leczenia chorych na raka to obecnie największe wyzwanie w leczeniu tych pacjentów – uważa krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej prof. Mariusz Bidziński. Na skuteczność systemu ma wpłynąć Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO).
14.04.2025
Dzięki testom wielogenowym można określić, które pacjentki z rakiem piersi odniosą korzyść z chemioterapii i nie narażać niepotrzebnie reszty chorych na skutki uboczne leczenia. Tymczasem aż dwie trzecie polskich pacjentek nie wie o możliwości wykonania takiego testu – wynika z nowego raportu.
07.04.2025
Eksperci: bez akredytacji zakładów patomorfologii nie będzie poprawy w leczeniu chorych na nowotwory
Bez wznowienia i dokończenia akredytacji zakładów patomorfologii niemożliwe jest poprawa diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory w Polsce – oceniają eksperci z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Ich zdaniem będzie to również generować niepotrzebne koszty związane z błędną diagnostyką i powtarzaniem badań.
01.04.2025