Aktualności
Mammobusy znowu w trasie
Po pandemicznej przerwie kobiety znów mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ bezpłatnego badania piersi w stacjonarnych i mobilnych pracowniach mammograficznych.
Zapisów brak, numerki znikają w kilkanaście minut
Trudności z zapisami, ograniczona liczba lekarzy, niejasne wytyczne – pacjenci nadal mają problemy z dostaniem się na leczenie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Pierwsza na świecie chemioterapia wewnątrzotrzewnowa u niemowlęcia
Lekarze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili u siedmiomiesięcznego dziecka niestosowany dotąd u niemowląt zabieg chemioterapii.
Minister zdrowia odwołał dyrektora krakowskiego instytutu onkologii
Po artykule „Gazety Wyborczej” minister odwołał dr. Konrada Dziobka ze stanowiska dyrektora oddziału Narodowego Instytutu Onkologii przy ul. Garncarskiej w Krakowie.
Ludzie bardziej boją się koronawirusa niż nowotworu. „To się skończy dramatem”
Lekarze z łódzkiego Centrum Onkologii w szpitalu im. Kopernika zaobserwowali, że od początku epidemii Covid-19 o połowę spadła liczba pacjentów. Jak przypominają…
Specjaliści WUM przeprowadzili ekstremalnie trudną operację trzustki i wątroby
Była to nietypowa i trudna operacja jednoczasowego wycięcia głowy trzustki oraz fragmentu wątroby u chorego, któremu przeszczepiono ten narząd przed laty.
Przyszedł na planową operację, zmarł zakażony koronawirusem
Niejasne okoliczności śmierci 75-latka w szpitalu w Kaliszu: po udanej operacji miał wracać do zdrowia, ale jego stan się pogorszył. Test na obecność koronawirusa wykonano…
Chora na raka piersi: poradnia zamknięta, badania odwołują, a czasu mam coraz mniej
Musimy wybierać: kontynuować leczenie chemią i narazić się na ryzyko zakażenia koronawirusem czy zostać w domu? Ale przecież raka trzeba leczyć - mówi Elżbieta Milanowska, pacjentka warszawskiego Centrum Onkologii.
W onkologii panika i chaos informacyjny
W stanie epidemii każdy ośrodek onkologiczny na własną rękę reguluje tryb przyjęć do poradni, na diagnostykę i leczenie. NFZ nie wydał w tej sprawie żadnych zaleceń.
Koronawirus sparaliżował onkologię
Diagnozę nowotworu słyszy tygodniowo średnio trzy tysiące Polaków. Pacjenci onkologiczni czują obecnie coraz większy lęk przed koronawirusem i brakiem dostępu do leczenia.
Setki odwołanych wizyt, badań i zabiegów. Nie wiadomo, kiedy się odbędą
Zagrożenie epidemiczne to setki odwołanych wizyt u lekarzy, badań czy zabiegów, na które czeka się miesiącami. „Grozi nam paraliż służby zdrowia” – słyszymy w jednym ze szpitali.
Fundusz Medyczny rozdysponuje Ministerstwo Zdrowia
Podział wewnętrzny środków w ramach Funduszu Medycznego będzie zależał od kryteriów i procedur, które wypracuje Ministerstwo Zdrowia – poinformował premier.
Onkologia dramatycznie potrzebuje pieniędzy
„Nie wystarczy zwiększyć nakłady o pół czy trzy czwarte procent rocznie – my potrzebujemy skokowego wzrostu nakładów” – przekonuje prof. Cezary Szczylik.
Sieć onkologiczna: miało być lepiej, ale...
Krajowa Sieć Onkologiczna, która po pilotażu ma objąć cały kraj, niesie za sobą dodatkowe koszty, a ministerstwo już zmniejszyło finansowanie chemioterapii i radioterapii.
Glifosat na polskich stołach
Przedstawiciele Związku Zawodowego Rolników „Solidarni” z Jeleniej Góry złożyli zawiadomienie do prokuratury ws. podejrzenia popełnienia przez polskie władze przestępstwa w związku z brakiem odpowiedniego nadzoru nad produkcją żywności oraz obecnym w niej glifosatem.
W takich warunkach są leczone chore na raka dzieci...
Matka czteroletniego pacjenta opowiedziała o warunkach w warszawskim szpitalu. Rodzice chorych maluchów śpią na podłodze, a do łazienki muszą biec dwa piętra niżej.
Najlepszy szpital onkologiczny operuje na potęgę, nie ma długów i daje podwyżki
„Gdy mówię: jesteśmy dla pacjenta, naprawdę w to wierzę. I ludzie, których zatrudniam, też” – mówi dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Ministerstwo: w onkologii jeszcze nigdy nie było tak dobrze
Według Ministerstwa Zdrowia nie trzeba wybierać między dotacją na onkologię a TVP. To „fałszywa alternatywa”, gdyż sytuacja chorych na raka jeszcze nigdy nie była tak dobra.
Współpraca szpitali skróciła czas od diagnozy do leczenia
Współpraca szpitali z czterech powiatów woj. śląskiego w ramach programu S.O.S Rak pozwoliła skrócić czas od diagnozy do konsylium i leczenia nawet do trzech tygodni.
Radioterapia protonowa nie może zastąpić radioterapii standardowej
Radioterapia protonowa, stosowana w leczeniu niektórych nowotworów, ma wiele ograniczeń, dlatego nie może zastąpić radioterapii standardowej.
Opieka hospicyjna w Polsce
Rak piersi u kobiet jako problem zdrowotny współczesnej Europy
Zapadalność kobiet na raka piersi jest wysoka w każdym z krajów europejskich.