Aktualności

Białystok: UCO ma europejski certyfikat w leczeniu raka trzonu macicy
21.07.2023
Uniwersyteckie Centrum Onkologii (UCO) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku dostało potwierdzający wysoką jakość leczenia zaawansowanego raka trzonu macicy certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.
Badania profilaktyczne mężczyzn są rzadkością
18.07.2023
Eksperci oceniają, że polscy mężczyźni wciąż odstają od rówieśników z innych krajów UE pod względem zgłaszania się na badania profilaktyczne, m.in. badania wykorzystywane w diagnozowaniu raka prostaty.
Nowotwory skóry to najczęstsze nowotwory złośliwe
17.07.2023
Stowarzyszenie Sarcoma: nowotwory skóry to najczęstsze nowotwory złośliwe u ludzi. Liczba zachorowań na nie ciągle rośnie, tymczasem można się przed nimi chronić – przypominają eksperci.
Certyfikat ESGO i tytuł
14.07.2023
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach już po raz drugi otrzymało certyfikat ESGO - najlepszego ośrodka leczącego zaawansowane stadium raka jajnika. Ponadto zdobyło także miano szpitala 10-lecia przyznawanego przez samych pacjentów.
Personalizacja leczenia w hematologii
10.07.2023
Indywidualizacja leczenia pacjentów z chorobami hematologicznymi, jak hemofilia czy białaczki, w tym przewlekła białaczka limfocytowa, przynosi korzyści nie tylko pacjentom, ale i budżetowi państwa – oceniają eksperci.
Wyprodukowano we Wrocławiu komórki CAR-T
04.07.2023
Wyprodukowane na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu komórki CAR-T czekają na zarejestrowanie badania klinicznego, by można je było podać chorym na agresywnego chłoniaka. Prof. Tomasz Wróbel liczy, że jeszcze tej jesieni zastosuje się je u pierwszych chorych.
Nowa metoda monitorowania immunoterapii
03.07.2023
Zespół młodych naukowców z Politechniki Warszawskiej (PW) chce wykorzystać mikroskopię holograficzną do monitorowania immunoterapii - nowoczesnej metody leczenia nowotworów. Aktualnie trwają prace na stworzeniem prototypu rozwiązania.
Sztuczna inteligencja może współpracować z lekarzami
02.07.2023
Odpowiednio wytrenowana sztuczna inteligencja poprawiła wyniki radiologów diagnozujących raka płuc na zdjęciach rentgenowskich. Jednak SI musi być odpowiednio dopasowana do klinicznego kontekstu – pokazuje nowe badanie.