Aktualności

Personalizacja leczenia w hematologii
10.07.2023
Indywidualizacja leczenia pacjentów z chorobami hematologicznymi, jak hemofilia czy białaczki, w tym przewlekła białaczka limfocytowa, przynosi korzyści nie tylko pacjentom, ale i budżetowi państwa – oceniają eksperci.
Wyprodukowano we Wrocławiu komórki CAR-T
04.07.2023
Wyprodukowane na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu komórki CAR-T czekają na zarejestrowanie badania klinicznego, by można je było podać chorym na agresywnego chłoniaka. Prof. Tomasz Wróbel liczy, że jeszcze tej jesieni zastosuje się je u pierwszych chorych.
Nowa metoda monitorowania immunoterapii
03.07.2023
Zespół młodych naukowców z Politechniki Warszawskiej (PW) chce wykorzystać mikroskopię holograficzną do monitorowania immunoterapii - nowoczesnej metody leczenia nowotworów. Aktualnie trwają prace na stworzeniem prototypu rozwiązania.
Sztuczna inteligencja może współpracować z lekarzami
02.07.2023
Odpowiednio wytrenowana sztuczna inteligencja poprawiła wyniki radiologów diagnozujących raka płuc na zdjęciach rentgenowskich. Jednak SI musi być odpowiednio dopasowana do klinicznego kontekstu – pokazuje nowe badanie.
Ciężarna z wykrytym rakiem urodziła zdrowe dziecko
02.07.2023
W "dzwon zwycięzcy" znajdujący się na onkologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, uderzyła w piątek 39-letnia pacjentka z Łodzi. W ten sposób poinformowała świat, że pokonała raka piersi, którego wykryto u niej, gdy była w ósmym miesiącu ciąży.
Nowoczesne techniki rekonstrukcyjne
02.07.2023
Lekarze z Instytutu Matki i Dziecka specjalizują się w zabiegach chirurgii onkologicznej guzów litych z zastosowaniem nowoczesnych technik rekonstrukcyjnych. Dzięki użyciu specjalistycznego mikroskopu udało im się usunąć u małego chłopca złośliwego guza kości z równoczesnym przeprowadzeniem unaczynionego przeszczepu strzałki.
Terapia CAR-T dla dorosłych pacjentów
30.06.2023
Na Dolnym Śląsku pierwszemu dorosłemu pacjentowi, chorującemu na agresywnego chłoniaka, wykonano terapię CAR-T. W ten sposób Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku we Wrocławiu dołączyła do krajowych ośrodków leczących tą metodą.
Diagnostyka molekularna u chorych na raka płuca
29.06.2023
Dzięki diagnostyce molekularnej poznawane są coraz nowsze odmiany raka płuca i coraz skuteczniej można je leczyć, dzięki terapiom celowanym – ocenił na spotkaniu prasowym dr hab. Adam Płużański z Centrum Onkologii w Warszawie.