Aktualności
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego scharakteryzowali peptyd, który może otworzyć drogę do lepszej immunoterapii nowotworów. Cząsteczka działa podobnie, jak stosowane już przeciwciała, ale ma dodatkowe zalety.
Liczba nowych, skutecznych leków stosowanych w leczeniu nowotworów krwi jest tak duża, że trudno nadążyć z obejmowaniem ich refundacją. Podstawowe znaczenie ma jednak wczesna diagnostyka - mówili eksperci i przedstawiciele pacjentów na konferencji „Sprawdzam. Badam. Zacznij od krwi”, poprzedzającej Światowy Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi.
01.09.2023
Bezpieczeństwo chorych na nowotwory zależy od monitorowania jakości oraz skuteczności leczenia. Są to najważniejsze czynniki wpływające na bezpieczeństwo pacjentów onkologicznych – podkreślili eksperci podczas debaty Medycznej Racji Stanu w Warszawie.
29.08.2023
Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki w ramach krajowej sieci hematologicznej.
18.08.2023
U chorych na nowotwory ważne jest nie tylko zastosowanie skutecznego leczenia. Szanse przeżycia pacjentów zmniejsza wyniszczenie organizmu – przekonuje prof. Cindy Neuzillet z Francji. Pomaga żywienie medyczne i aktywność fizyczna.
Krakowski start-up medtech Ailis opracował innowacyjną technologię wczesnego wykrywania raka piersi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Obecnie rozpoczyna proces przygotowania do oceny klinicznej i certyfikacji tej metody. Badania z udziałem kobiet będą prowadzone w Krakowie, Gdańsku i w Warszawie.
10.08.2023
Od 1 sierpnia NFZ finansuje leczenie chirurgiczne nowotworu błony śluzowej macicy i jelita grubego najnowszą i najbardziej innowacyjną metodą z wykorzystaniem robota. Jak podkreśla MZ, od roku metoda ta jest dostępna przy operacjach nowotworu prostaty i znacznie poprawiła komfort opieki nad pacjentem i funkcjonowania pacjentów.
Terapie skojarzone i określone w czasie są przyszłością leczenia nowotworów. Pierwsze zwiększają skuteczność leczenia, a drugie pozwalają chorym odpocząć od terapii, wrócić do pracy i normalnej aktywności – oceniają eksperci. Przerwa w leczeniu może być również korzystna i mniej kosztowna dla systemu opieki zdrowotnej - dodają.