Aktualności
Ustalenie strategii prewencji raka żołądka w Europie to jeden z celów projektu "Towards gastric cancer screening implementation in the European Union" (TOGAS). Uczestniczy w nim Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Opracowany na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym program HORUS, udostępnia analizowane na bieżąco cotygodniowe ankiety i w razie potrzeby szybko wdrożyć niezbędne działania.
Według badania naukowców z UM w Poznaniu, przy immunologicznym leczeniu zaawansowanego raka skóry, ważne może być utrzymanie prawidłowego stężenia witaminy D.
Skrócenie ścieżki od diagnostyki do leczenia to główne zadanie oddziału chemioterapii dziennej, który powstał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze. Oczekiwanie na leczenie skróciło się z około trzech tygodni do doby.
Chorzy na rzadkiego raka płuca z rearanżacją ALK, mają wysokie ryzyko przerzutów do mózgu. Zastosowanie u nich już w pierwszej linii terapii leków trzeciej generacji najskuteczniej obniża ryzyko tych przerzutów
Nowoczesne urządzenia do leczenia chorych na nowotwory dzieci trafiły w piątek do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Zakup sprzętu za ok. 300 tys. zł sfinansował TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.
Chłoniak rozlany z dużych komórek B (DLBCL) jest najczęściej występującym wśród chłoniaków nieziarniczych. Chociaż jest chorobą agresywną, może być wyleczony, a największe szanse na powodzenie terapii mają pacjenci w pierwszej linii.
Nowotwory kości u dzieci wciąż rozpoznawane są zbyt późno, nawet dopiero w stadium przerzutowym - alarmują eksperci. Podkreślają, że utrudnia to skuteczne leczenie tej choroby.
31.03.2023