Aktualności
Chorzy na rzadkiego raka płuca, tj. raka płuca z rearanżacją ALK, mają wysokie ryzyko przerzutów do mózgu. Zastosowanie u nich już w pierwszej linii terapii leków trzeciej generacji najskuteczniej obniża ryzyko tych przerzutów.
Powstaje pierwsza w Polsce i największa w tej części Europy fabryka leków onkologicznych na ostrą białaczkę, raka piersi i szpiczaka mnogiego. Rocznie będzie schodziło 6 mln ampułko-strzykawek.
Cudownego leku na raka raczej nie ma co się w bliskiej przyszłości spodziewać. Jednak z nowotworami medycyna radzi sobie coraz lepiej dzięki postępom w genetyce, chirurgii, radioterapii i nowym lekom, w tym immunologicznym.
Neurofibromatozy to grupa rzadkich chorób, które charakteryzują się m.in. zwiększonym ryzykiem powstawania nowotworów. Ostatnio pojawił się lek, który może pomóc grupie pacjentów z neurofibromatozą typu 1.
Dzięki diagnostyce genetycznej nowotworów BRCA-zależnych można przewidzieć ryzyko ich wystąpienia, a w razie zachorowania, szybko przystąpić do skuteczniejszego leczenia – podkreślają eksperci.
Wcześnie wykryty czerniak jest praktycznie w stu procentach wyleczalny. W prosty sposób możemy uratować swoje życie – tłumaczy prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Centrum Onkologii w Warszawie.
Opracowanie raportu zawierającego analizę radioterapii protonowej w Polsce, w tym zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne w tym obszarze.
12.05.2023
W zeszłym roku, po raz kolejny, wzrosła liczba pacjentów onkologicznych leczonych w Polsce za pomocą radioterapii. Wciąż jednak co dziesiąty chory kwalifikujący się do tej metody leczenia nie korzysta z niej - wynika z najnowszego raportu.
12.05.2023