Aktualności

Chłoniak rozlany z dużych komórek B
31.03.2023
Chłoniak rozlany z dużych komórek B (DLBCL) jest najczęściej występującym wśród chłoniaków nieziarniczych. Chociaż jest chorobą agresywną, może być wyleczony, a największe szanse na powodzenie terapii mają pacjenci w pierwszej linii.
Wciąż zbyt późno rozpoznawane są nowotwory kości u dzieci
31.03.2023
Nowotwory kości u dzieci wciąż rozpoznawane są zbyt późno, nawet dopiero w stadium przerzutowym - alarmują eksperci. Podkreślają, że utrudnia to skuteczne leczenie tej choroby.
Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej podpisana
31.03.2023
Prezydent podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, zakładającą wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną w Polsce. Ma ona ma usprawnić udzielanie świadczeń w tym obszarze.
Możliwości leczenia zaawansowanego raka żołądka
29.03.2023
Rak żołądka jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Najczęściej wykrywany jest w stadium zaawansowanym, a możliwości leczenia najciężej chorych są u nas ograniczone.
Polscy i kanadyjscy badacze odkryli nowy gen związany z ryzykiem raka piersi
28.03.2023
Nowy gen o nazwie ATRIP, którego mutacje powodują wysokie ryzyko raka piersi, odkryli polscy badacze we współpracy z kolegami z Kanady – poinformował dr Cezary Cybulski genetyk z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Białko w komórkach nowotworowych „pomaga” w chemioterapii
24.03.2023
1
Im wyższy jest poziom białka indukowanego prolaktyną w komórkach nowotworowych piersi, tym lepsze są efekty chemioterapii. Odkrycie może mieć kluczowe znaczenie w wyborze terapii pacjentek, zmagających się z nowotworem piersi.
10 leków, które powinny zyskać refundację
21.03.2023
1
Polscy onkolodzy kliniczni wybrali w drodze głosowania dziesięć leków, które powinny jak najszybciej uzyskać refundację. Pierwsze miejsce na liście TOP 10 ONKO 2023 zajęła ponownie terapia przeznaczona dla chorych na raka piersi.
Zwiększenie dostępności m.in. do elektrochemioterapii
14.03.2023
Resort zdrowia chce zwiększyć dostępność elektrochemioterapii i embolizacji tętniaków wewnątrzczaszkowych za pomocą wewnątrzworkowego urządzenia. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił w poniedziałek do konsultacji.