Aktualności
Zdarzają się chorzy, którzy umierają podczas leczenia onkologicznego przez to, że zaczęli je z zepsutymi zębami, gdyż – na skutek spadku odporności organizmu – mogą wdać się infekcje, do sepsy włącznie – powiedział PAP rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej, dr Jakub Kosikowski.
21.02.2025
Chory z wcześnie rozpoznaną chorobą może się czuć zwycięzcą, bo darował sobie życie w prezencie – stwierdził w rozmowie z PAP onkolog prof. Cezary Szczylik, który sam zachorował na raka prostaty. Ekspert namawia mężczyzn, żeby regularnie wykonywali test PSA.
19.02.2025
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu jako pierwszy w regionie uzyskał możliwość kierowania dzieci i młodych dorosłych z cukrzycą typu 1 na badania kliniczne DIAGNODE-3 – poinformował w sobotę Dariusz Madera, dyrektor generalny szpitala.
W Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach otwarto pracownię obrazowania przedklinicznego, w której prowadzone są badania z wykorzystaniem modeli nowotworowych in vivo. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest opracowywanie skuteczniejszych terapii przeciwnowotworowych.
W Polsce dostępność do protonoterapii jest ograniczona mimo istnienia nowoczesnego Centrum Cyklotronowego Bronowice w Krakowie. W 2023 r. z tej innowacyjnej terapii leczenia nowotworów skorzystało 312 pacjentów, co stanowiło 78 proc. potencjału ośrodka -–wskazuje Najwyższa Izba Kontroli.
06.02.2025
Narodowy Portal Onkologiczny będzie gotowy w maju – poinformował przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Piotr Rutkowski we wtorek, w Światowym Dniu Walki z Rakiem. Dzięki portalowi pacjenci i pracownicy medyczni mają mieć dostęp do aktualnej i rzetelnej wiedzy o leczeniu choroby.
05.02.2025
Rocznie wykrywanych jest ok. 1100-1200 nowotworów u dzieci w Polsce. Wyleczalność wynosi ponad 80 proc. – przekazała onkolog dziecięcy prof. Katarzyna Drabko z Lublina. We wtorek, 4 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.
04.02.2025
Eksperci: bez obowiązkowej edukacji zdrowotnej w szkole nie poprawimy wyników leczenia raka w Polsce
W Polsce aż 70-80 proc. pacjentów z chorobą nowotworową zgłasza się do lekarza w bardziej zaawansowanych stadiach choroby. Bez obowiązkowej edukacji zdrowotnej w szkołach nie zmienimy tego i nie poprawimy wyników leczenia nowotworów w naszym kraju – alarmują eksperci.
03.02.2025