Podziel się z innymi:
2023-07-18

Aspartam „potencjalnie rakotwórczy”

Źródło/Autor: PAP

Powołując się na „ograniczone dowody” na rakotwórczość u ludzi, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) sklasyfikowała aspartam (sztuczny środek słodzący) jako potencjalnie rakotwórczy dla ludzi. To wspólnie opracowany komunikat IARC, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Wspólnego Komitetu Ekspertów Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ds. Dodatków do Żywności (JECFA). Mimo to, nadal obowiązują dotychczasowe normy bezpiecznego spożycia.

Aspartam „potencjalnie rakotwórczy”
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Raport: do 2040 r. koszty opieki nad chorymi z rakiem płuca mogą wzrosnąć do ok. 20 mld rocznie
21.03.2025
Do 2040 r. koszty opieki nad chorymi na raka płuca wzrosną niemal 5-krotnie, czyli do ok. 20 mld rocznie – wynika z najnowszego raportu przesłanego PAP. Niemal połowę z nich stanowią koszty społeczne, które obciążają nie tylko pacjenta i jego rodzinę, ale również polską gospodarkę.
Leszczyna: 102 szpitale dostaną dofinansowanie z KPO na onkologię
11.03.2025
102 szpitale otrzymają w sumie 5,2 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na leczenie onkologiczne. Maksymalna kwota dofinansowania to 125 mln zł. Dofinansowanie na modernizację i zakup sprzętu potrzebnego do terapii otrzymają szpitale wysokospecjalistyczne, powiatowe i miejskie.
NIK: kompleksowej opieki onkologicznej wciąż brak
26.02.2025
Pacjenci nie mają dostępu do kompleksowej opieki onkologicznej i równego dostępu do leczenia mimo działania wieloletnich programów, które ich sytuację miały poprawić – wynika z wtorkowego raportu NIK.