Aktualności

Prof. Bidziński: organizacja systemu największym wyzwaniem w leczeniu chorych na raka
14.04.2025
Organizacja systemu leczenia chorych na raka to obecnie największe wyzwanie w leczeniu tych pacjentów – uważa krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej prof. Mariusz Bidziński. Na skuteczność systemu ma wpłynąć Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO).
Raport: testy wielogenowe mogą uchronić pacjentki z rakiem piersi przed niepotrzebną chemioterapią
07.04.2025
Dzięki testom wielogenowym można określić, które pacjentki z rakiem piersi odniosą korzyść z chemioterapii i nie narażać niepotrzebnie reszty chorych na skutki uboczne leczenia. Tymczasem aż dwie trzecie polskich pacjentek nie wie o możliwości wykonania takiego testu – wynika z nowego raportu.
Eksperci: przeciwciała bispecyficzne dają nadzieję na skuteczniejsze leczenie raka płuca
04.04.2025
Nowa grupa leków – tzw. przeciwciała bispecyficzne, zwiększa skuteczność leczenia raka płuca i przyczynia się do wydłużenia przeżycia chorych. To nowy rozdział w terapii chorych na raka płuca ze znanymi zmianami genetycznymi w komórkach nowotworowych – ocenili dla PAP eksperci.
Eksperci: bez akredytacji zakładów patomorfologii nie będzie poprawy w leczeniu chorych na nowotwory
01.04.2025
Bez wznowienia i dokończenia akredytacji zakładów patomorfologii niemożliwe jest poprawa diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory w Polsce – oceniają eksperci z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Ich zdaniem będzie to również generować niepotrzebne koszty związane z błędną diagnostyką i powtarzaniem badań.
Raport: do 2040 r. koszty opieki nad chorymi z rakiem płuca mogą wzrosnąć do ok. 20 mld rocznie
21.03.2025
Do 2040 r. koszty opieki nad chorymi na raka płuca wzrosną niemal 5-krotnie, czyli do ok. 20 mld rocznie – wynika z najnowszego raportu przesłanego PAP. Niemal połowę z nich stanowią koszty społeczne, które obciążają nie tylko pacjenta i jego rodzinę, ale również polską gospodarkę.
Metoda CRISPR okazała się skuteczna w leczeniu guzów głowy i szyi u myszy
18.03.2025
Dzięki zahamowaniu działania genu, który wspiera namnażanie się komórek, izraelskim naukowcom udało się wyeliminować połowę guzów głowy i szyi u myszy. Autorzy przewidują, że badania kliniczne z udziałem ludzi mogłyby się rozpocząć za 2-3 lata.
Tatuaże mogą sprzyjać nowotworom
13.03.2025
Tatuaże mogą być powiązane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka skóry i chłoniaka – informuje pismo "BMC Public Health".
Leszczyna: 102 szpitale dostaną dofinansowanie z KPO na onkologię
11.03.2025
102 szpitale otrzymają w sumie 5,2 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na leczenie onkologiczne. Maksymalna kwota dofinansowania to 125 mln zł. Dofinansowanie na modernizację i zakup sprzętu potrzebnego do terapii otrzymają szpitale wysokospecjalistyczne, powiatowe i miejskie.