Aktualności
Lek o nazwie worasidenib, przeznaczony do terapii celowanej, skutecznie opóźnia postęp określonej postaci glejaka - wolno rosnącego, ale śmiertelnego nowotworu mózgu.
10.06.2023
W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy zastosowano przełomową terapię CAR-T u 5-latki. Za kilka dni kolejna pacjentka również ją otrzyma.
07.06.2023
Nowotwory często uwalniają do krwioobiegu cząsteczki doprowadzające do stanu zapalnego wątroby, powodując gromadzenie się tłuszczu i upośledzając normalne funkcje detoksykacyjne tego narządu.
29.05.2023
Neurofibromatozy to grupa rzadkich chorób, które charakteryzują się m.in. zwiększonym ryzykiem powstawania nowotworów. Ostatnio pojawił się lek, który może pomóc grupie pacjentów z neurofibromatozą typu 1.
Dzięki diagnostyce genetycznej nowotworów BRCA-zależnych można przewidzieć ryzyko ich wystąpienia, a w razie zachorowania, szybko przystąpić do skuteczniejszego leczenia – podkreślają eksperci.
Wcześnie wykryty czerniak jest praktycznie w stu procentach wyleczalny. W prosty sposób możemy uratować swoje życie – tłumaczy prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Centrum Onkologii w Warszawie.
Nowotwory mogą powstawać także wtedy, gdy komórka nie może posprzątać wadliwego RNA – uszkodzonych cząsteczek niosących informację o budowie białek. Taką przyczynę naukowcy znaleźli w czerniaku, raku płuc, okrężnicy i endometrium.
12 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwór skóry, w tym ok. 2500–3000 stanowią zachorowania na czerniaka.