Aktualności

Nanodrony atakują komórki raka
07.01.2024
Badacze z Korei Południowej opracowali nanostruktury, które do komórek nowotworu przyciągają komórki NK (Natural Killer). Nowa metoda niszczyła raka in vitro i zmniejszała guzy u myszy.
Eksperci: dzięki profilaktyce nowotwory zależne od wirusów można w znacznym stopniu wyeliminować
03.01.2024
Jak oceniają eksperci, nowotwory, do których rozwoju przyczyniają się wirusy - jak rak szyjki macicy czy rak wątrobowokomórkowy - można by w znacznym stopniu wyeliminować dzięki szczepieniom oraz wczesnemu wykrywaniu infekcji i leczeniu jej. Szczególną rolę do odegrania mają tu lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
19.12.2023
Każdego miesiąca około 100 dzieci w Polsce zapada na chorobę onkologiczną. Organizacyjnym i merytorycznym wsparciem dla ich rodziców ma być zaprezentowany w Katowicach "Segregator onkorodzica" – organizer i pierwszy przewodnik po ścieżce leczenia.
Rak jelita grubego - diagnostyka i leczenie
04.12.2023
1
W Narodowym Instytucie Onkologii pracuje prawdopodobnie dziesięciokrotnie więcej chirurgów specjalizujących się w operacjach raka jelita grubego niż radiologów dobrze opisujących rezonans odbytnicy.
Wykorzystanie AI w leczeniu raka piersi
03.12.2023
Nowe narzędzie sztucznej inteligencji może zaoszczędzić pacjentkom z rakiem piersi niepotrzebnej chemioterapii. Polegać ma to na zastosowaniu precyzyjnej metody przewidywania przebiegu ich choroby, od którego zależy dobór metody leczenia.
Polacy biorą udział w tworzeniu programu wczesnego wykrywania raka prostaty
30.11.2023
Polscy naukowcy z Wrocławskiego Centrum Onkologii biorą udział w tworzeniu programu badań przesiewowych w kierunku raka prostaty. Celem programu jest zmniejszenie śmiertelności z powodu tego nowotworu.
Leczenie raka prostaty
28.11.2023
Badanie PSA umożliwia wykrycie raka gruczołu krokowego na wiele lat do przodu. Większość nowotworów wykrywa się zatem na wczesnym etapie, gdy nie stanowią one natychmiastowego zagrożenia życia pacjenta. To wpływa na decyzję o podjęciu leczenia .
Ogólnodostępny bank danych z milionem próbek
22.11.2023
W Łodzi, w ramach projektu Politechniki Łódzkiej powstała ogólnodostępna cyfrowa baza unikatowych danych medycznych dotyczących histopatologii. System ma pomóc w rozwoju diagnostyki onkologicznej.