Aktualności
Eksperci oceniają, że polscy mężczyźni wciąż odstają od rówieśników z innych krajów UE pod względem zgłaszania się na badania profilaktyczne, m.in. badania wykorzystywane w diagnozowaniu raka prostaty.
18.07.2023
Powołując się na „ograniczone dowody” na rakotwórczość u ludzi, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) sklasyfikowała aspartam (sztuczny środek słodzący) jako potencjalnie rakotwórczy dla ludzi. To wspólnie opracowany komunikat IARC, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Wspólnego Komitetu Ekspertów Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ds. Dodatków do Żywności (JECFA). Mimo to, nadal obowiązują dotychczasowe normy bezpiecznego spożycia.
18.07.2023
Nowy protokół obrazowania zastosowany w tomografii komputerowej (CT) umożliwia kompleksową, jednoczesną ocenę struktury i funkcji płuc, co nie jest możliwe w przypadku standardowej tomografii – informuje czasopismo Radiological Society of North America (RSNA).
17.07.2023
Stowarzyszenie Sarcoma: nowotwory skóry to najczęstsze nowotwory złośliwe u ludzi. Liczba zachorowań na nie ciągle rośnie, tymczasem można się przed nimi chronić – przypominają eksperci.
17.07.2023
Przeszczepy mikroflory jelitowej (FMT) od zdrowych dawców są bezpieczne i potencjalnie mogłyby poprawić odpowiedź na immunoterapię u pacjentów z zaawansowanym czerniakiem – wynika z pierwszego na świecie badania klinicznego, którego wyniki publikuje „Nature Medicine”.
Indywidualizacja leczenia pacjentów z chorobami hematologicznymi, jak hemofilia czy białaczki, w tym przewlekła białaczka limfocytowa, przynosi korzyści nie tylko pacjentom, ale i budżetowi państwa – oceniają eksperci.
10.07.2023
Wyprodukowane na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu komórki CAR-T czekają na zarejestrowanie badania klinicznego, by można je było podać chorym na agresywnego chłoniaka. Prof. Tomasz Wróbel liczy, że jeszcze tej jesieni zastosuje się je u pierwszych chorych.
04.07.2023
Rak trzustki to wyjątkowo śmiertelny nowotwór, z trudem poddający się terapii. Mimo to po wielu latach udało się opracować nowy standard leczenia przerzutowego raka trzustki – twierdzą eksperci. Są też nadzieje na kolejne terapie.
04.07.2023