Aktualności
Zespół z Uniwersytetu Śląskiego, pod kierownictwem dr. inż. Macieja Serdy zakończył eksperymenty komórkowe dotyczące nanoterapeutyków fullerenowych, które mają zastosowanie w leczeniu i diagnozowaniu wspomnianego nowotworu.
Zachorowalność na raka szyjki macicy nadal rośnie na świecie, pomimo wprowadzenia szczepień przeciwko wirusowi HPV - alarmuje prof. Linda Eckert z USA w artykule opublikowanym na łamach „New Scientist”.
23.01.2024
3
W dniach 22-28 stycznia obchodzony jest Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, a Ministerstwo Zdrowia podkreśla niezbędność świadomości dotyczącej nowotworów wywołanych wirusem HPV w profilaktyce.
23.01.2024
Specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku wykonali pierwsze w historii szpitala zabiegi rekonstrukcji żuchwy z użyciem wolnych płatów strzałkowych z wyspami skórnymi u pacjentów z nowotworami.
Zarejestrowano nowy rekord wskaźnika Alivia Oncoindex, a liczba leków na raka objętych refundacją rządową istotnie wzrosła. To otwiera szersze perspektywy leczenia zgodnego z najnowszą wiedzą medyczną dla wielu mieszkańców Polski.
18.01.2024
Nanomaszyny napędzane obecnym w moczu mocznikiem mogą z powodzeniem atakować guzy pęcherza moczowego. Te nanomaszyny to porowate kulki z krzemionki, na których powierzchni obecne są elementy o wyspecjalizowanych funkcjach.
Polscy naukowcy zniszczyli DNA komórki nowotworowej i zablokowali mechanizm jej odbudowy. Łączymy chemioterapię z radioterapią po to, by leczenie było bezpieczniejsze dla człowieka.
14.01.2024
2
Naukowcy opracowali nową metodę oceny, czy jakiś związek może przyczyniać się do rozwoju nowotworu piersi. Okazuje się, że ponad 900 związków obecnych w produktach konsumenckich może podnosić ryzyko.
12.01.2024