Aktualności
Przeszczepy mikroflory jelitowej (FMT) od zdrowych dawców są bezpieczne i potencjalnie mogłyby poprawić odpowiedź na immunoterapię u pacjentów z zaawansowanym czerniakiem – wynika z pierwszego na świecie badania klinicznego, którego wyniki publikuje „Nature Medicine”.
Uzyskaliśmy nadspodziewanie dobre wyniki badań w zaawansowanym raku jelita grubego z przerzutami – powiedział prof. Lucjan Wyrwicz. Wykazały to wyniki międzynarodowego badania klinicznego, w których uczestniczyła polska onkologia.
W badaniu z udziałem kilku tysięcy kobiet, sztuczna inteligencja (SI) lepiej określała ryzyko zachorowania na raka piersi, niż pozwalają na to standardowe modele kliniczne. To szansa na spersonalizowaną opiekę dla każdej kobiety.
Według badania z udziałem ponad 130 tys. osób nadmierna waga i jej wzrost we wczesnej i średniej dorosłości wiąże się z podniesionym ryzykiem nowotworów układu pokarmowego.
Nowotwory mogą powstawać także wtedy, gdy komórka nie może posprzątać wadliwego RNA – uszkodzonych cząsteczek niosących informację o budowie białek. Taką przyczynę naukowcy znaleźli w czerniaku, raku płuc, okrężnicy i endometrium.
Naukowcy ulepszyli immunologiczną terapię komórkową, którą stosuje się już do zwalczania białaczek, chłoniaków i szpiczaka. W testach leczenie niszczyło także lite guzy.
13.04.2023
Powstał system sztucznej inteligencji, który na podstawie zdjęć w niecałe dwie minuty określa genetyczne mutacje w guzach. Taka wiedza to tymczasem klucz do jak najlepszej terapii.
Rytm dobowy, któremu podlega organizm reguluje nie tylko rytm snu ale może również wpływać na rozwój, diagnozę i leczenie raka.