Aktualności

Dwa nowe geny i naturalne toksyny kontra nowotwory
07.09.2023
„Wyciszenie” dwóch nowo zidentyfikowanych genów może uwrażliwić komórki opornych nowotworów głowy i szyi na chemioterapię – zwłaszcza, gdy dodatkowo poda się także toksynę bakteryjną lub grzybową – informuje pismo „Molecular Cancer”.
Terapia mikroRNA hamuje wzrost guzów
06.09.2023
W eksperymentach na myszach naukowcy przetestowali terapię atakującą raka z pomocą niewielkich cząsteczek RNA. Po 21 dniach leczone guzy nie urosły wcale, podczas gdy kontrolne aż trzykrotnie zwiększyły swoją wielkość.
Nadmiar przeciwutleniaczy może promować raka
04.09.2023
Witamina C i inne przeciwutleniacze wspierają powstawanie w guzach nowych naczyń krwionośnych, pomagając im przetrwać i tworzyć przerzuty. Według naukowców nie trzeba bać się antyoksydantów w normalnej diecie, ale z suplementami lepiej uważać.
Lepsza wydolność związana z niższym ryzykiem raka
22.08.2023
Wysoka wydolność krążeniowo-oddechowa organizmu w młodym wieku jest związana z nawet o 40 proc. niższym ryzykiem rozwoju 9 nowotworów w późniejszym wieku – wynika z długoterminowego badania.
Badacze odkryli wyjątkowe limfocyty, które niszczą raka
26.07.2023
U pacjentów, którzy po nowej terapii pokonali zaawansowanego raka, naukowcy wykryli szczególnie aktywne limfocyty T, które sprawnie atakują komórki nowotworowe. To może być duży krok w stronę nowych, dużo skuteczniejszych terapii.
26.07.2023
Bakterie jelitowe w leczeniu czerniaka
12.07.2023
Przeszczepy mikroflory jelitowej (FMT) od zdrowych dawców są bezpieczne i potencjalnie mogłyby poprawić odpowiedź na immunoterapię u pacjentów z zaawansowanym czerniakiem – wynika z pierwszego na świecie badania klinicznego, którego wyniki publikuje „Nature Medicine”.
Eksperci: nadspodziewanie dobre wyniki badań
03.07.2023
Uzyskaliśmy nadspodziewanie dobre wyniki badań w zaawansowanym raku jelita grubego z przerzutami – powiedział prof. Lucjan Wyrwicz. Wykazały to wyniki międzynarodowego badania klinicznego, w których uczestniczyła polska onkologia.
SI przewidziała ryzyko raka piersi
10.06.2023
W badaniu z udziałem kilku tysięcy kobiet, sztuczna inteligencja (SI) lepiej określała ryzyko zachorowania na raka piersi, niż pozwalają na to standardowe modele kliniczne. To szansa na spersonalizowaną opiekę dla każdej kobiety.