Aktualności
Nowotwory mogą powstawać także wtedy, gdy komórka nie może posprzątać wadliwego RNA – uszkodzonych cząsteczek niosących informację o budowie białek. Taką przyczynę naukowcy znaleźli w czerniaku, raku płuc, okrężnicy i endometrium.
Naukowcy ulepszyli immunologiczną terapię komórkową, którą stosuje się już do zwalczania białaczek, chłoniaków i szpiczaka. W testach leczenie niszczyło także lite guzy.
13.04.2023
Powstał system sztucznej inteligencji, który na podstawie zdjęć w niecałe dwie minuty określa genetyczne mutacje w guzach. Taka wiedza to tymczasem klucz do jak najlepszej terapii.
Rytm dobowy, któremu podlega organizm reguluje nie tylko rytm snu ale może również wpływać na rozwój, diagnozę i leczenie raka.
Bakterie, które „lubią” guzy nowotworowe mogłyby pobudzać przeciwnowotworową aktywność układu odpornościowego – informuje pismo „Science Advances”.
Odkryte w tkance kostnej białko zwane wydzielaną fosfoproteiną 24 kD (Spp24) może pomóc w leczeniu kostniakomięsaka (osteosarcoma), najpowszechniej występującego rodzaju raka kości.
12.03.2023
Przerwa od leków obniżających poziom hormonów, nie wydaje się zwiększać ryzyka nawrotu choroby - wynika z badania POSITIVE.
07.02.2023
Znane głównie z powodowania zatruć pokarmowych bakterie Salmonella mogą sprzyjać rakowi okrężnicy - informuje pismo „Cell Reports Medicine”.
20.01.2023