Aktualności

Polacy odkryli, w jaki sposób chemioterapia raka piersi uszkadza naczynia krwionośne
08.07.2022
Naukowcy z Collegium Medicum UJ pokazali, w jaki sposób chemioterapia nowotworów piersi może uszkadzać naczynia krwionośne. Ich ustalenia są niezwykle istotne, ponieważ do tej pory wiele kobiet, które przeżyły raka piersi, umierało z powodu chorób układu krążenia. Zdaniem ekspertów odkrycie to może poskutkować zmianą postępowania terapeutycznego, co przyniesie duże korzyści tysiącom pacjentek.
Eksperci: badanie mutacji w genach powinno być standardem w leczeniu nowotworów
08.07.2022
Diagnostyka molekularna polegająca na badaniu mutacji w genach, takich jak BRCA, powinna być standardem w leczeniu nowotworów – apelowali w czwartek eksperci. Zapewniali, że dzięki temu można zwiększyć skuteczność terapii nawet agresywnych guzów złośliwych.
Badanie: Rak piersi rozprzestrzenia się nocą
24.06.2022
1
Przeprowadzone przez szwajcarski zespół badanie wskazało, że nowotwór piersi szczególnie chętnie tworzy przerzuty w czasie snu. Zdaniem naukowców to ważne odkrycie, które pomoże w diagnostyce i terapii.
Naukowcy: Lek na zaburzenia erekcji może pomóc w leczeniu raka przełyku
22.06.2022
Grupa leków stosowanych u mężczyzn z zaburzeniami erekcji może zwiększać skuteczność chemioterapii u pacjentów z rakiem przełyku – wynika z badań opublikowanych w „Cell Reports Medicine”.
Eksperci: rozsiany rak piersi zależny od hormonów staje się chorobą przewlekłą
17.06.2022
Rozsiany hormonozależny rak piersi staje się chorobą przewlekłą, dlatego bardzo ważne jest, by leczenie nie pogarszało jakości życia pacjentek – oceniają eksperci. Ich zdaniem jakość życia pozwalają zachować nowe leki dołączone do hormonoterapii.
Badanie: Nowa kombinacja leków może przedłużać życie pacjentów z guzami neuroendokrynnymi trzustki
07.06.2022
Pacjenci z guzami neuroendokrynnymi trzustki leczeni kombinacją kapecytabiny i temozolomidu mają dłuższe przeżycia bez progresji choroby niż osoby leczone samym temozolomidem – ogłoszono na dorocznym spotkaniu American Society of Clinical Oncology (ASCO).
Naukowcy: Słaby punkt raka jajnika zidentyfikowany
25.04.2022
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology i Harvard Medical School odkryli „piętę achillesową” raka jajnika. Chodzi o gen regulujący transport fosforanów z komórek nowotworowych – informuje pismo „Nature Cancer”.
Naukowcy: Wiadomo, dlaczego większość palaczy nie zachoruje na raka
21.04.2022
Palenie powoduje mutacje, które wywołują raka płuc - potwierdziło nowe badanie. Komórki niektórych ludzi są jednak stosunkowo odporne i dlatego nie wszyscy palacze chorują.