Aktualności

Naukowcy: Wiadomo, dlaczego większość palaczy nie zachoruje na raka
21.04.2022
Palenie powoduje mutacje, które wywołują raka płuc - potwierdziło nowe badanie. Komórki niektórych ludzi są jednak stosunkowo odporne i dlatego nie wszyscy palacze chorują.
Badanie: Witamina C może chronić przed skutkami ubocznymi chemioterapii
05.04.2022
Podawana szczurom witamina C pomogła im zachować mięśnie szkieletowe po terapii przeciwnowotworową doksorubicyną - ogłoszono podczas zjazdu American Physiological Society w Filadelfii (USA).
Ulepszone badanie MRI pozwoli łatwiej dostrzec nowotwory
23.03.2022
Innowacyjna metoda obróbki danych pozwala łatwiej dostrzec obecność komórek nowotworowych na obrazach uzyskanych dzięki badaniu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) - informuje pismo "Scientific Reports".
Lek na malarię może pomóc zwalczać oporne na chemioterapię nowotwory głowy i szyi
18.03.2022
1
Stosowana w leczeniu malarii hydroksychlorochina ogranicza oporność nowotworów głowy i szyi na chemioterapeutyk cisplatynę - wynika z badań na modelu zwierzęcym, o których informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Stosowanie antybiotyków związane z ryzykiem raka jelita grubego
03.09.2021
Chociaż w wielu przypadkach antybiotykoterapia jest konieczna, to w przypadku mniej ciężkich chorób powinno się zachować ostrożność
Badanie markera raka jajnika nie przekłada się na większą przeżywalność pacjentek
26.07.2021
Badanie we krwi poziomu markera CA125 pozwala u niektórych kobiet wcześniej wykryć raka jajnika, ale nie przekłada się to jednak na ogólnie większą przeżywalność.
Każdy miesiąc opóźnienia leczenia raka zwiększa ryzyko zgonu o około 10 proc.
26.02.2021
Opóźnienie leczenia nowotworu choćby o miesiąc oznacza od 6 do 13 proc. wyższe ryzyko zgonu – informują naukowcy na łamach prestiżowego czasopisma „BMJ”.
Co piąty nowotwór mózgu związany z nadaktywnością mitochondriów
22.01.2021
3
Nadaktywne mitochondria odpowiadają za około 20 proc. zachorowań na glejaka wielopostaciowego, złośliwy nowotwór mózgu – wynika z badań opisanych w „Nature Cancer”.