Aktualności

Polski test nowej generacji wykryje 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory
28.11.2017
Polscy specjaliści jako pierwsi na świecie opracowali oparte na sekwencjonowaniu genomowym tanie testy wykrywające większą podatność na nowotwory złośliwe. Nowej generacji testy są wspólnym osiągnięciem specjalistów Centrum Nowych Technologii UW oraz Zakładu Medycyny Genomowej WUM.
Rak piersi może powrócić po 15 latach
10.11.2017
Pozornie pokonany rak piersi może utaić się w organizmie przez 15 lat od zakończenia leczenia i ujawnić w sprzyjającym mu momencie.
Efekt placebo działa nawet, gdy pacjent jest świadomy oszustwa
05.11.2017
Efekt placebo działa nawet wtedy, kiedy pacjent wie, że otrzymuje środek, który ma uśmierzyć ból, ale zadaje sobie również sprawę, że nie zawiera on żadnej substancji farmakologicznej - wykazały badania szwajcarskich psychologów opublikowane przez czasopismo "Pain".
05.11.2017
Badanie krwi może wykluczyć raka piersi
31.10.2017
Jak wykazały badania, przy pomocy „ciekłej biopsji” metodą Videssa Breast można wykluczyć raka piersi z dokładnością ponad 99 proc. – zarówno w przypadku piersi o gęstości dużej, jak i małej.
Komórki raka wykorzystują odpady metabolizmu, jako paliwo do życia
26.10.2017
Komórki raka piersi wykorzystują amoniak – odpad metabolizmu – do produkcji białek i pobudzenia wzrostu – wykazały badania naukowców z USA na łamach tygodnika "Science".
Zanieczyszczenia środowiska powodują więcej zgonów niż palenie tytoniu
23.10.2017
Skażenie środowiska w 2015 r. odpowiedzialne było za 9,19 mln zgonów na świecie, czyli za co szósty przypadek śmierci, i jest już najczęstszą przyczyną zgonów – wykazał raport opublikowany przez „Lancet”.
Uzależnienie od nikotyny ukryte w genach
18.10.2017
Wariant DNA, znajdujący się w genie DNMT3B i występujący powszechnie u osób pochodzenia europejskiego i afrykańskiego, zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia od nikotyny oraz zachorowania na raka płuc. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z RTI International w Karolinie Północnej (USA).
Kobiety powinny przestać palić nawet kilka lat przed zajściem w ciążę
11.10.2017
Australijscy naukowcy potwierdzili, że palenie papierosów w czasie ciąży zwiększa ryzyko mózgowego porażenia dziecięcego u potomstwa - informuje czasopismo "Frontiers in Molecular Neuroscience". Radzą przyszłym matkom, by z nałogiem palenia pożegnać się nawet kilka lat przed zajściem w ciążę.