Aktualności

Wysoka dawka promieniowania typowego dla telefonów powodowała guzy u szczurów
06.02.2018
Na zlecenie Food and Drug Administration, w ramach National Toxicology Program naukowcy sprawdzili działanie stosowanych w telefonii fal radiowych. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami tych badań.
Naukowcy bliżej skuteczniejszego leczenia najbardziej agresywnego raka piersi
05.02.2018
Naukowcy z University of Pennsylvania są coraz bliżej opracowania metody skuteczniejszego identyfikowania i leczenia potrójnie negatywnego raka piersi z podwyższonym ryzykiem przerzutów - informuje pismo "Biochimica et Biophysica Acta - Molecular Basis of Disease".
Noworoczne postanowienia mogą chronić przed rakiem
08.01.2018
Zmiana już nawet jednego nawyku ma znaczenie dla ochrony przed nowotworem, natomiast wprowadzenie różnorodnych zdrowych nawyków obniża ryzyko zachorowania na nowotwory aż o jedną trzecią - dowodzą naukowcy.
Wiadomo już jak alkohol uszkadza DNA i sprzyja powstawaniu raka
04.01.2018
5
Badanie na myszach pokazało, że alkohol wywołuje uszkodzenia w genach komórek macierzystych i w ten sposób może powodować nowotwory. Najbardziej zagrożone są osoby ze słabo działającym systemem rozkładania alkoholu, ale ryzykują wszyscy pijący.
04.01.2018
5
Badania egipskich mumii ujawniły najstarsze przypadki raka piersi i szpiczaka mnogiego
15.12.2017
Analiza przeprowadzona z pomocą tomografii komputerowej pokazała, że nowotwory, które pojawiają się u ludzi dzisiaj, występowały już ok. 2 tys. lat p.n.e. Badanie sugeruje też, że chorzy, przynajmniej z bogatych warstw społecznych mieli odpowiednią opiekę, mimo braku możliwości leczenia.
Infekcja dziąseł może zwiększać ryzyko raka żołądka
12.12.2017
Potwierdzają się podejrzenia, że choroby dziąseł mogą zwiększać ryzyko raka żołądka. Tym razem wskazują na to badania opublikowane przez „Journal of Periodontology”.
Polsko-niemieckie badania pochodnych ferrocenu
08.12.2017
Łódzcy i niemieccy chemicy prowadzić będą wspólne badania dot. pochodnych ferrocenu, które mogą znaleźć zastosowanie m.in. w nanomedycynie, optoelektronice oraz jako leki przeciwnowotworowe.
08.12.2017
Nowa antykoncepcja hormonalna o 20 proc. zwiększa ryzyko raka piersi
08.12.2017
1
Wszelkiego typu nowej generacji środki antykoncepcyjne zawierające mniejszą dawkę estrogenów o 20 proc. zwiększają ryzyko raka piersi – wynika z 11-letnich obserwacji prowadzonych w Danii.