Aktualności
Rak piersi jest główną przyczyną zgonów kobiet po 35. roku życia, wielu z nich można byłoby jednak zapobiec dzięki wczesnemu wykryciu tej choroby – twierdzi prof. Tadeusz Pieńkowski, onkolog z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku. Specjalista przypomina o tym z okazji przypadającego 15 października Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi.
15.10.2014
Starsi rodzice, wady wrodzone, sposób odżywiania się matki, ekspozycja na pestycydy oraz na duże dawki promieniowania pochodzącego z tomografii komputerowej - to czynniki odpowiedzialne za coraz powszechniejsze zachorowania dzieci na nowotwory mózgu
14.10.2014
Spożywanie dużych ilości alkoholu w krótkim czasie może powodować zmiany epigenetyczne w obrębie wątroby. Zmiany zachodzą w obrębie histonów. Wywołuje to stan zapalny oraz uszkodzenia komórek w początkowej fazie ich formowania się. Może także stać się przyczyną rozwoju poważnych chorób takich jak marskość wątroby czy nowotwory.
13.10.2014
1
Do najsilniejszego wzrostu i najszybszego rozprzestrzeniania się nowotworu po organizmie dochodzi nocą - dowiedli izraelscy naukowcy. Za dnia rozwój raka hamuje ten sam hormon, który normalnie utrzymuje nas w stanie czuwania i gotowości do reagowania, czyli kortyzol.
13.10.2014
Implanty piersi mogą powodować nowotwór, a konkretnie rzadko występujący podtyp chłoniaka złośliwego, zwany anaplastycznym chłoniakim wielkokomórkowym - ogłosili naukowcy na łamach czasopisma „Mutation Research”.
09.10.2014
Otyłość i towarzyszący jej stan zapalny u nastolatków dwukrotnie zwiększa ryzyko raka jelita grubego w wieku dorosłym. Wnioski zaprezentowano podczas 13. dorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem.
01.10.2014
Zespół prof. Ushy Menon z londyńskiego University College przez trzy lata obserwował 90 tys. Angielek w wieku 50-60 lat. W tym czasie u 1090 z nich rozpoznano raka piersi. Jak się okazało kobiety, które po 20. roku życia co dziesięć lat zmieniały spódnicę na o numer większą, po menopauzie były o 33 proc. bardziej narażone na raka piersi.
01.10.2014
Pierwsze nowotwory z przerzutami, takie jak rak piersi i czerniak, u niektórych pacjentów stają się chorobą przewlekłą – mówili specjaliści podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO), który we wtorek zakończył się w Madrycie.
01.10.2014
1