Aktualności
Kobiety po menopauzie, które regularnie intensywnie ćwiczą, mogą być mniej narażone na rozwój raka piersi niż te prowadzące pozbawiony ruchu tryb życia - wynika z analizy opublikowanej przez Cancer Research UK, brytyjską organizację wspierającą badania nad nowotworami.
04.11.2014
Panowie, którzy w ciągu życia uprawiali seks z ponad 20 partnerkami są mniej narażeni na raka prostaty, w porównaniu z monogamicznymi mężczyznami. Natomiast panowie, którzy współżyli w ciągu życia z ponad 20 mężczyznami mają dwukrotnie wyższe ryzyko raka gruczołu krokowego niż panowie, którzy nigdy nie mieli męskiego partnera.
29.10.2014
Rak jajnika jest nowotworem trudnym do wczesnego wykrycia, tym bardziej, że objawy takie jak ból brzucha czy wzdęcie są zwykle przypisywane innym, częściej występującym chorobom.
17.10.2014
Około 9 proc. pacjentów z rakiem trzustki ma bliskiego krewnego, który chorował na ten lub inny nowotwór złośliwy. Naukowcy analizowali historie medyczne 766 pacjentów, u których zdiagnozowano przewodowego gruczolakoraka trzustki i którzy byli leczeni z jego powodu w latach 1994-2012.
16.10.2014
Rak piersi jest główną przyczyną zgonów kobiet po 35. roku życia, wielu z nich można byłoby jednak zapobiec dzięki wczesnemu wykryciu tej choroby – twierdzi prof. Tadeusz Pieńkowski, onkolog z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku. Specjalista przypomina o tym z okazji przypadającego 15 października Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi.
15.10.2014
Starsi rodzice, wady wrodzone, sposób odżywiania się matki, ekspozycja na pestycydy oraz na duże dawki promieniowania pochodzącego z tomografii komputerowej - to czynniki odpowiedzialne za coraz powszechniejsze zachorowania dzieci na nowotwory mózgu
14.10.2014
Spożywanie dużych ilości alkoholu w krótkim czasie może powodować zmiany epigenetyczne w obrębie wątroby. Zmiany zachodzą w obrębie histonów. Wywołuje to stan zapalny oraz uszkodzenia komórek w początkowej fazie ich formowania się. Może także stać się przyczyną rozwoju poważnych chorób takich jak marskość wątroby czy nowotwory.
13.10.2014
1
Do najsilniejszego wzrostu i najszybszego rozprzestrzeniania się nowotworu po organizmie dochodzi nocą - dowiedli izraelscy naukowcy. Za dnia rozwój raka hamuje ten sam hormon, który normalnie utrzymuje nas w stanie czuwania i gotowości do reagowania, czyli kortyzol.
13.10.2014