Aktualności
Lekarze z Gdyńskiego Centrum Onkologii od soboty korzystają z robota da Vinci. Specjalistyczny sprzęt o wartości blisko 8,5 mln zł wspomoże lekarzy m.in. przy operacjach urologicznych.
Naukowcy znaleźli sposób na sprawne wytwarzanie komórek odpornościowych skierowanych przeciw nowotworom. Jak mówią, może to doprowadzić do dużo łatwiejszego dostępu do nowoczesnych, immunologicznych terapii raka.
W ostatniej dekadzie w Polsce wzrosła wyraźnie liczba zgonów kobiet z powodu raka trzonu macicy – alarmują eksperci. Poprawa diagnostyki jest niezbędna do tego, by poprawić wyniki leczenia – oceniają.
01.09.2022
2
Technologię druku 3D wkładek polimerowych do aplikatorów ocznych, które pomóc mają pacjentom w terapii guzów wewnątrzgałkowych, w tym nowotworów złośliwych oczu – czerniaków naczyniówki, opracowali naukowcy z krakowskiej AGH, we współpracy z fizykami medyczni i lekarzami.
30.08.2022
W związku ze zbliżajacym się XXVIII Zjazdem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, 1-3.09.2022 r. w Gdańsku, przekazujemy wywiad z Prof. Dawidem Murawą, którego udzielił portalowi Esculap.
Prawie co piąta osoba z nowotworem umiera nie bezpośrednio z powodu choroby, lecz na skutek niedożywienia – przekonywali eksperci podczas XII Letniej Akademii Onkologicznej, która odbyła się w Warszawie.
Instytut Matki i Dziecka realizuje we współpracy z Agencją Badań Medycznych projekt, w ramach którego planowane jest przeprowadzenie niekomercyjnego badania klinicznego. To badanie BUTTERFLY - pierwsza w Polsce immunoterapia w guzach kości i pierwsza terapia anty-GD2 w mięsaku Ewinga.
Od 1 września 2022 roku będą duże zmiany w programie leczenia chorych na ostrą białaczkę szpikową. Refundowane będą dwie nowe substancje czynne.