Aktualności
Choroby wciąż wykrywane są zbyt późno
Aż dwie trzecie chorych na raka głowy i szyi w naszym kraju nie przeżywa 5 lat z powodu zbyt późnego ich wykrycia - alarmują eksperci. Zaznaczają, że coraz częściej chorują ludzie młodzi.
19.09.2022
Naukowcy opracowali niedawno narzędzie sztucznej inteligencji, które może wykryć raka trzustki na obrazach tomografii komputerowej w najwcześniejszych stadiach.
W Polsce nie mamy możliwości nowoczesnego leczenia raka pęcherza moczowego - jednego z najpoważniejszych problemów onkologicznych. Do tej pory pacjenci nie doczekali się na program lekowy. To skandaliczne i karygodne - mówi prof. Paweł Wiechno.
18.09.2022
Trwają intensywne prace nad zmianami w programach lekowych w hematoonkologii. Idziemy w kierunku programów dla choroby, a nie dla poszczególnych produktów leczniczych. Przy okazji scalania programów staramy się uwzględniać też zmieniające się standardy leczenia - mówi prof. Ewa Lech-Marańda.
18.09.2022
Nowotwory głowy i szyi „wyszły z cienia”; coraz więcej osób ma świadomość zagrożenia, jakie się z nimi wiąże – powiedział PAP prof. Wojciech Golusiński; kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej UM w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii.
Rak trzustki jest wciąż wyjątkowo śmiertelny. Pilnie potrzebujemy nowych terapii, zwiększających skuteczność leczenia tego nowotworu – alarmowali eksperci podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO).
16.09.2022
1
Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn i powoduje coraz większą zachorowalność – ostrzegają eksperci z okazji przypadającego 15 września Europejskiego Dnia Prostaty. Zaznaczyli, że można go wcześnie wykrywać i skutecznie leczyć.