Aktualności

Minister Niedzielski: Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej najpóźniej od drugiego kwartału
20.12.2022
Krajowa Sieć Onkologiczna wejdzie w życie najpóźniej od drugiego kwartału – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że prowadzony w czterech województwach pilotaż programu, który miał zakończyć się 31 grudnia br., zostanie prawdopodobnie przedłużony o kwartał.
Ekspert: do 2040 r. liczba zachorowań i zgonów na nowotwory zwiększy się co najmniej o połowę
14.12.2022
Co najmniej o połowę do 2040 r. zwiększy się liczba zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe – wynika z danych przedstawionych w środę podczas konferencji prasowej „Onkologia 2022”.
Pierwsza w Polsce fabryka leków onkologicznych
01.12.2022
Planujemy, że pierwsza w Polsce fabryka leków onkologicznych Polfy Tarchomin ruszy na przełomie lat 2024/2025 - powiedział w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.
Powstała platforma e-KRN+, gromadząca dane o chorobach nowotworowych
30.11.2022
Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów i onkologicznych rejestrów będą gromadzone na platformie cyfrowej e-KRN+. "Informacja, jaką możemy pozyskać dzięki gromadzeniu wszystkich przypadków w bazach danych, jest bezcenna" – uważa dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii prof. Jan Walewski.
Ekspert: rak prostaty, jądra i prącia to typowe męskie nowotwory
30.11.2022
1
Najistotniejszymi z punktu widzenia epidemiologicznego nowotworami typowo męskimi są rak prostaty, jądra i prącia – wyjaśnił ekspert dr Maciej Kaczorowski. W każdym z narządów urologicznych może wystąpić co najmniej kilkanaście nowotworów, więc globalnie jest ich ponad sto.
Poznańscy naukowcy opatentowali metodę wykrywania genetycznej predyspozycji do agresywnego raka piersi
28.11.2022
1
Prof. Andrzej Pławski oraz inż. Emilia Lis-Tanaś z Innowacyjnego Centrum Medycznego Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu uzyskali patent na wykrywanie genetycznej predyspozycji do agresywnego nowotworu piersi.
Prof. Golusiński: kobiety zaczynają równie często chorować na raka głowy i szyi jak mężczyźni
22.11.2022
Wśród pacjentów z rozpoznaniem nowotworu głowy i szyi nadal jest lekka przewaga mężczyzn, ale już nie taka jak 20 lat, gdy zdecydowanie przeważali panowie – ostrzega prof. Wojciech Golusiński.
Ekspert: raka trzustki trudno się leczy; każdy lek, który wydłuża przeżycie jest ważny
22.11.2022
Efekty leczenia raka trzustki są wciąż złe, dlatego tak ważne jest udostępnianie chorym leków, które wydłużają przeżycie – ocenił prof. Marek Wojtukiewicz, kierownik Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.