Aktualności

Postęp w leczeniu zaawansowanego raka jelita grubego
26.10.2023
Uzyskaliśmy znaczny postęp w leczeniu zaawansowanego raka jelita grubego z przerzutami – informowali eksperci podczas Europejskiego Kongresu Onkologii Klinicznej, który trwał w dn.20-24 października w Madrycie.
Rak piersi - profilaktyka jest ważna zawsze
24.10.2023
Onkolog dr n. med. Dariusz Godlewski podkreśla, że rak piersi nie zapyta o wiek, profilaktyka ważna jest zawsze i w każdym wieku. Mammografia i samobadanie piersi przez kobiety, później szybka i odpowiednia diagnoza oraz leczenie to klucz do wygranej z tym nowotworem.
Białystok: resekcja czerniaka skóry
23.10.2023
1
Po raz pierwszy w USK w Białymstoku wykonano resekcję czerniaka skóry wraz z węzłem chłonnym, czyli tzw. wartownikiem. U pacjentki wykonano także przeszczep skóry.
Radioaktywne przeciwciało może pomóc w walce z rakiem
18.10.2023
Naukowcy przetestowali na myszach radioaktywne przeciwciało, które ma umożliwiać diagnozę i zwalczać raka trzustki. To jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów.
Nowotwór złośliwy może być nowotworem dietozależnym
15.10.2023
Co trzeci nowotwór złośliwy może być dietozależny, dlatego ważne jest, by w profilaktyce nowotworowej ograniczać spożycie niezdrowej żywności. Połowę każdego posiłku powinny stanowić warzywa i owoce.
Zabiegi termicznej ablacji guzów neuroendokrynnych trzustki
10.10.2023
W Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach wykonano pierwsze zabiegi termicznej ablacji guzów neuroendokrynnych trzustki, za pomocą prądu o częstotliwości fal radiowych (RFA).
Szczecin: przełom w diagnostyce raka prostaty
09.10.2023
Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Szczecinie zakupił nowoczesny sprzęt do biopsji fuzyjnej prostaty. Dzięki urządzeniu pacjenci z podejrzeniem raka gruczołu krokowego zyskają dostęp do szczegółowej, wiarygodnej diagnostyki, która szybko, bezpiecznie i bez bólu potwierdzi lub wykluczy chorobę.
Komórki miękną lub twardnieją, gdy zbliża się rak
08.10.2023
Gdy zdrowe komórki przekształcają się w nowotworowe, zmieniają się ich właściwości mechaniczne. Międzynarodowe grono naukowców, z udziałem badaczy z Polski, chce stworzyć procedurę wykrywania zaburzeń we właściwościach mechanicznych komórek, by wcześnie diagnozować raka.