Aktualności

Naukowiec: stan zdrowia psychicznego pacjentów onkologicznych pogorszył się po pandemii COVID-19
18.02.2025
Aż 68 proc. pacjentów onkologicznych w Polsce doświadczyło znaczącego pogorszenia jakości życia w trakcie pandemii COVID-19, a 52 proc. zgłosiło nasilone objawy depresji i lęku – wynika z najnowszych badań zespołu naukowców pod kierownictwem dr. hab. n. med. Mateusza Grajka z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Gliwice/ Otwarcie pracowni obrazowania przedklinicznego w Narodowym Instytucie Onkologii
14.02.2025
W Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach otwarto pracownię obrazowania przedklinicznego, w której prowadzone są badania z wykorzystaniem modeli nowotworowych in vivo. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest opracowywanie skuteczniejszych terapii przeciwnowotworowych.
Eksperci: nowy test DNA pozwala w 90 proc. określić ryzyko raka jelita grubego
06.02.2025
U pacjentów z chorobą zapalną jelit nowy test DNA pozwala w 90 proc. określić ryzyko zachorowania raka jelita grubego. Opracowali go brytyjscy specjaliści.
NIK: w Polsce nie wykorzystuje się potencjału terapii protonowej w leczeniu nowotworów
06.02.2025
W Polsce dostępność do protonoterapii jest ograniczona mimo istnienia nowoczesnego Centrum Cyklotronowego Bronowice w Krakowie. W 2023 r. z tej innowacyjnej terapii leczenia nowotworów skorzystało 312 pacjentów, co stanowiło 78 proc. potencjału ośrodka -–wskazuje Najwyższa Izba Kontroli.
Prof. Rutkowski: Narodowy Portal Onkologiczny będzie gotowy w maju
05.02.2025
Narodowy Portal Onkologiczny będzie gotowy w maju – poinformował przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Piotr Rutkowski we wtorek, w Światowym Dniu Walki z Rakiem. Dzięki portalowi pacjenci i pracownicy medyczni mają mieć dostęp do aktualnej i rzetelnej wiedzy o leczeniu choroby.
UE/ Raport: niewielka liczba pielęgniarek problemem przy leczeniu raka w Polsce
04.02.2025
W Polsce na tysiąc przypadków raka przypadało w 2022 r. 1057 pielęgniarek, co jest jedną z najniższych wartości w Unii – zaalarmowano w raporcie poświęconym sytuacji onkologicznej w państwach UE. To jeden z czynników, który utrudnia leczenie tej choroby.
Ekspertka: ponad 80 proc. nowotworów u dzieci można wyleczyć
04.02.2025
Rocznie wykrywanych jest ok. 1100-1200 nowotworów u dzieci w Polsce. Wyleczalność wynosi ponad 80 proc. – przekazała onkolog dziecięcy prof. Katarzyna Drabko z Lublina. We wtorek, 4 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.
Eksperci: bez obowiązkowej edukacji zdrowotnej w szkole nie poprawimy wyników leczenia raka w Polsce
03.02.2025
W Polsce aż 70-80 proc. pacjentów z chorobą nowotworową zgłasza się do lekarza w bardziej zaawansowanych stadiach choroby. Bez obowiązkowej edukacji zdrowotnej w szkołach nie zmienimy tego i nie poprawimy wyników leczenia nowotworów w naszym kraju – alarmują eksperci.