Aktualności

Rak jelita grubego - diagnostyka i leczenie
04.12.2023
1
W Narodowym Instytucie Onkologii pracuje prawdopodobnie dziesięciokrotnie więcej chirurgów specjalizujących się w operacjach raka jelita grubego niż radiologów dobrze opisujących rezonans odbytnicy.
Wykorzystanie AI w leczeniu raka piersi
03.12.2023
Nowe narzędzie sztucznej inteligencji może zaoszczędzić pacjentkom z rakiem piersi niepotrzebnej chemioterapii. Polegać ma to na zastosowaniu precyzyjnej metody przewidywania przebiegu ich choroby, od którego zależy dobór metody leczenia.
Polacy biorą udział w tworzeniu programu wczesnego wykrywania raka prostaty
30.11.2023
Polscy naukowcy z Wrocławskiego Centrum Onkologii biorą udział w tworzeniu programu badań przesiewowych w kierunku raka prostaty. Celem programu jest zmniejszenie śmiertelności z powodu tego nowotworu.
Leczenie raka prostaty
28.11.2023
Badanie PSA umożliwia wykrycie raka gruczołu krokowego na wiele lat do przodu. Większość nowotworów wykrywa się zatem na wczesnym etapie, gdy nie stanowią one natychmiastowego zagrożenia życia pacjenta. To wpływa na decyzję o podjęciu leczenia .
Ogólnodostępny bank danych z milionem próbek
22.11.2023
W Łodzi, w ramach projektu Politechniki Łódzkiej powstała ogólnodostępna cyfrowa baza unikatowych danych medycznych dotyczących histopatologii. System ma pomóc w rozwoju diagnostyki onkologicznej.
Zmiany w profilaktyce raka piersi
21.11.2023
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował projekt zarządzenia dotyczącego zmiany zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów z rodzaju „programy zdrowotne”.
Terapia przeciwnowotworowa w walce z gruźlicą
20.11.2023
Obiecująca nowa terapia przeciwnowotworowa wydaje się być również bardzo skuteczna w walce z gruźlicą, nadal jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych na świecie – informuje pismo „Biomedicine & Pharmacotherapy”.
Indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory
14.11.2023
Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory, wdrożyć odpowiednią profilaktykę, a jeśli to potrzebne wskazać celowane leczenie – akcentuje prof. Krystian Jażdżewski, lekarz chorób wewnętrznych, onkogenetyk i endokrynolog.