Aktualności

Edukacyjna zabawka pomoże dzieciom chorym na raka
14.02.2023
W oswajaniu dzieci chorych na raka z tym, co to jest wkłucie centralne potrzebne np. do chemioterapii, będzie służyć zabawka edukacyjna "Pandusia Danusia", którą wymyśliły dwie lekarki z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
W raku prostaty też występują mutacje w genach BRCA
12.02.2023
Mutacje te kojarzone są głównie z rakiem piersi i rakiem jajnika u kobiet, dlatego w pewnych grupach chorych z rakiem prostaty powinno się wykonywać badania molekularne.
Hormonoterapia w raku piersi a szansa na macierzyństwo
07.02.2023
Przerwa od leków obniżających poziom hormonów, nie wydaje się zwiększać ryzyka nawrotu choroby - wynika z badania POSITIVE.
W Krakowie powstała innowacyjna technologia wykrywania raka piersi
17.01.2023
1
Zespół krakowskich naukowców, lekarzy i inżynierów opracował innowacyjną technologię wczesnego wykrywania raka piersi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Przeprowadzone badania przedkliniczne wykazały wysoką skuteczność tego rozwiązania.
Nowa szczepionka ma zabijać raka - i przed nim chronić
10.01.2023
1
Amerykański zespół opracował sposób na taką przemianę komórek raka, że same zabijają one guza, a dodatkowo wywołują ochronę przed nawrotem choroby. Badacze przetestowali metodę na mysim modelu zaawansowanego raka mózgu.
Ekspertki o nowym leku na agresywnego raka piersi: to wielki przełom!
04.01.2023
Nowy lek z grupy określanej jako „konie trojańskie” jest nowym przełomem w leczeniu zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi – oceniły specjalistki, powołując się na najnowsze wyniki badań.
Eksperymentalna terapia szpiczaka wyjątkowo skuteczna
18.12.2022
W ogólnoświatowych testach klinicznych nowego typu terapia szpiczaka mnogiego okazała się skuteczna u ponad 70 proc. pacjentów. Skutki uboczne, choć częste, zwykle były łagodne - donoszą naukowcy na łamach "The New England Journal of Medicine" i konferencji medycznej.
Chemioterapia może zwiększać podatność przyszłych pokoleń na choroby
01.12.2022
Lek powszechnie stosowany w leczeniu chorób nowotworowych może szkodzić nie tylko pacjentom, którzy dzięki niemu przeżyli, ale także ich dzieciom i wnukom – informuje pismo „iScience”.