Aktualności

Lublin: Pierwsza operacja raka trzustki z użyciem akceleratora Mobetron w szpitalu klinicznym nr 1
09.06.2022
Przeprowadzono pierwszą operację raka trzustki z wykorzystaniem radioterapii śródoperacyjnej (IOERT) w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. „Skuteczne leczenie miejscowe znacznie poprawia rokowanie chorego” - powiedział po środowej operacji kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej w SPSK1 prof. Wojciech Polkowski.
Kampania: rak tarczycy co roku wykrywany u ok. 3 tys. osób, chorują głównie ludzie młodzi
17.05.2022
Rak tarczycy co roku wykrywany jest u ok. 3 tys. osób w naszym kraju, a chorują głównie ludzie młodzi – przypominają organizatorzy kampanii „Motyle pod ochroną”. Zapewniają, że wyleczalny jest on w 90 proc., trzeba go tylko wcześnie wykryć.
Naukowcy: Kamienie żółciowe mogą prognozować raka trzustki
17.05.2022
Chorzy na raka trzustki niemal sześć razy częściej mają wykrywane kamienie żółciowe w ciągu roku przed diagnozą nowotworu, niż osoby bez raka trzustki – zaobserwowali naukowcy z USA.
Dr Nagadowska: tylko co czwarta zmiana w piersiach u kobiet okazuje się nowotworem
16.05.2022
W obrębie gruczołu piersiowego obserwujemy wiele zmian, zwykle kojarzących się z nowotworem. Tymczasem finalnie rozpoznajemy raka piersi tylko w jednej czwartej wszystkich przypadków, pozostałe to inne, łagodne zmiany – zapewnia onkolog z Warszawy dr Monika Nagadowska.
Prof. Blecharz: cukrzyca, nadciśnienie i otyłość zwiększają ryzyko raka endometrium u kobiet
09.05.2022
Kobiety cierpiące z powodu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz otyłości są bardziej narażone na raka endometrium – ostrzega onkolog z Krakowa prof. Paweł Blecharz. Niepokojącym sygnałem jest krwawienie z narządów rodnych.
Eksperci: nowy program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego pilnie potrzebny
28.04.2022
Nowy program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego jest bardzo potrzebny, ponieważ od stycznia 2022 r. wstrzymane zostało wykonywanie kolonoskopii przesiewowej w ramach dotychczasowego programu – przekonują eksperci.
Naukowcy z Barcelony opracowali lek hamujący nowotwór piersi
25.03.2022
Zespół naukowców z Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Rakiem Piersi (IBCC) w Barcelonie opracował lek przeciwko nowotworowi piersi, który powstrzymuje raka u ponad 75 proc. badanych kobiet - podała w czwartek hiszpańska rozgłośnia Ser Catalunya.
Eksperci: podwójna immunoterapia skuteczna w raku płuca i raku nerki
15.03.2022
Zastosowanie dwóch leków immunokompetentnych poprawia efekty leczenia chorych na raka płuca i na raka nerki – przypominają eksperci. W przypadku raka płuca pozwala to dodatkowo zredukować liczbę cykli chemioterapii, zatem jest mniej toksyczne – oceniają.