Aktualności
Do najsilniejszego wzrostu i najszybszego rozprzestrzeniania się nowotworu po organizmie dochodzi nocą - dowiedli izraelscy naukowcy. Za dnia rozwój raka hamuje ten sam hormon, który normalnie utrzymuje nas w stanie czuwania i gotowości do reagowania, czyli kortyzol.
13.10.2014
Implanty piersi mogą powodować nowotwór, a konkretnie rzadko występujący podtyp chłoniaka złośliwego, zwany anaplastycznym chłoniakim wielkokomórkowym - ogłosili naukowcy na łamach czasopisma „Mutation Research”.
09.10.2014
Otyłość i towarzyszący jej stan zapalny u nastolatków dwukrotnie zwiększa ryzyko raka jelita grubego w wieku dorosłym. Wnioski zaprezentowano podczas 13. dorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem.
01.10.2014
Zespół prof. Ushy Menon z londyńskiego University College przez trzy lata obserwował 90 tys. Angielek w wieku 50-60 lat. W tym czasie u 1090 z nich rozpoznano raka piersi. Jak się okazało kobiety, które po 20. roku życia co dziesięć lat zmieniały spódnicę na o numer większą, po menopauzie były o 33 proc. bardziej narażone na raka piersi.
01.10.2014
Pierwsze nowotwory z przerzutami, takie jak rak piersi i czerniak, u niektórych pacjentów stają się chorobą przewlekłą – mówili specjaliści podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO), który we wtorek zakończył się w Madrycie.
01.10.2014
1
Piloci i personel pokładowy samolotów pasażerskich są dwukrotnie bardziej narażeni na najgroźniejszą odmianę nowotworu złośliwego skóry niż cała populacja. Zdaniem autorów badań zwiększone ryzyko wynika głównie ze zwiększonej ekspozycji na działanie przenikających przez okna promieni słonecznych.
08.09.2014
2
Naukowcy zidentyfikowali enzym kontrolujący rozprzestrzenianie się raka piersi. Choć wiadomo, że UBC13 odgrywa rolę w regulowaniu procesu prawidłowego rozwoju komórki oraz wspomaga pracę układu odpornościowego, dopiero zaczynamy rozumieć rolę tego enzymu w tendencji do przerzutów raka piersi - mówi autor badań dr Xuefeng Wu.
08.09.2014
Spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych może zwiększać ryzyko rozwoju raka jelita grubego poprzez modyfikację mikroflory jelitowej - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature".
08.09.2014