Aktualności
EuropaColon: jak najszybsze wykrycie raka jelita grubego to szansa na wyleczenie
Raka jelita grubego, wykrytego wcześnie, można wyleczyć. Dlatego warto wykonywać kontrolnie kolonoskopię, zwłaszcza po ukończeniu 50. roku życia – przypomina fundacja EuropaColon Polska z okazji obchodzonego w marcu Europejskiego Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego.
Medycyna spersonalizowana to leczenie szyte na miarę (wywiad z Dr hab. inż. Katarzyna Krukiewicz z Politechniki Śląskiej)
Wiele chorób, np. nowotworowych, przebiega inaczej u różnych pacjentów, a to oznacza możliwe korzyści płynące z indywidualnego podejścia do leczenia. O badaniach nad takimi terapiami opowiada dr hab. Katarzyna Krukiewicz z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, gdzie prowadzi się zaawansowane prace nad medycyną spersonalizowaną, m.in. nad onkologią obliczeniową i indywidualnymi terapiami chorób neurologicznych.
Dwa roboty da Vinci w Krakowie podczas konferencji Robotyka w ginekologii onkologicznej
Już 11–12 marca 2022 r. odbędzie się pierwsza w Krakowie konferencja poświęcona wykorzystaniu robotyki w ginekologii onkologicznej. Konferencja została przygotowana we współpracy Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Oddziału Ginekologii Onkologicznej krakowskiego Szpitala na Klinach.
Wrocław: Pierwsza w Polsce immunoterapia przeciwbiałaczkowa komórkami NK
Zespół Kliniki Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu po raz pierwszy w Polsce przygotował i podał komórki układu odpornościowego NK – poinformowano w komunikacie.
Kraków: Ruszyło Centrum Kompleksowego Leczenia Raka Jelita Grubego
Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie uruchomił Centrum Kompleksowego Leczenia Raka Jelita Grubego. Może się tu zgłosić każdy, kto ma podejrzenie zmiany nowotworowej. Dla chorego specjaliści wybiorą najwłaściwszy sposób leczenia – poinformował Instytut.
Stosowanie antybiotyków związane z ryzykiem raka jelita grubego
Chociaż w wielu przypadkach antybiotykoterapia jest konieczna, to w przypadku mniej ciężkich chorób powinno się zachować ostrożność
Witamina D może chronić przed rakiem jelita grubego – zwłaszcza w młodszym wieku
Uzyskane wyniki mogą potencjalnie doprowadzić do zaleceń dotyczących większego spożycia witaminy D.
Radioterapia pomaga nie tylko chorym onkologicznie
Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pionierem w leczeniu neuralgii nerwu trójdzielnego z wykorzystaniem promieni jonizujących.
Naukowcy znaleźli wspólną cechę wszystkich nowotworów
Wszystkie nowotwory należą do jednej z dwóch kategorii, zależnie od działania jednego białka. Może to oznaczać nowe strategie walki z najgroźniejszymi postaciami.
Dieta ketogeniczna spowolniła glejaka
Raport na łamach „Frontiers in Nutrition” pokazuje, że pacjent stosujący ketogeniczną terapię metaboliczną (KMT) żyje z glejakiem wielopostaciowym już ponad…
Polacy opracowali atlas, który pomoże lepiej zrozumieć mechanizmy rozwoju guzów mózgu
Pierwszy kompleksowy „Atlas obszarów regulatorowych aktywnych w glejakach o różnym stopniu złośliwości” opracowali naukowcy z PAN i UW.
Badanie markera raka jajnika nie przekłada się na większą przeżywalność pacjentek
Badanie we krwi poziomu markera CA125 pozwala u niektórych kobiet wcześniej wykryć raka jajnika, ale nie przekłada się to jednak na ogólnie większą przeżywalność.
Pacjenci wybrali najlepszą placówkę onkologiczną w Polsce
Za najlepszą lecznicę polscy pacjenci uznali Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Objawy menopauzy okazały się rakiem jelita grubego
48-letnia kobieta przez ponad dwa lata odwiedziła wielu lekarzy z powodu bólów w podbrzuszu. Lekarze sądzili, że są to objawy menopauzy, dopiero kolonoskopia wykazała, że…
Rząd zwiększył finansowanie programów wieloletnich w onkologii
Chodzi o Narodową Strategię Onkologiczną i budowę Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wraz z Akademickim Ośrodkiem Onkologicznym.
Onkolodzy: nieprawdopodobna fala nowotworów, ludzie błagają o pomoc
Pojawia się nieprawdopodobnie duża fala nowych rozpoznań nowotworów, a personel medyczny jest na granicy. Ludzie błagają o pomoc – alarmują krakowscy onkolodzy.
Barwnik E171 nie jest już uważany za bezpieczny dodatek do żywności
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) poinformował, że dwutlenek tytanu (E171) nie jest już uważany za bezpieczny dodatek do żywności.
Wrocławscy chirurdzy dostali grant na nowatorskie leczenie raka trzustki
9,5 mln zł z Agencji Badań Medycznych przyznano wrocławskim naukowcom na leczenie trzustki w ramach III rundy konkursu na działalność badawczo-rozwojową.
Minister zdrowia: onkologia to podczas pandemii zielona wyspa
Wszystkie ośrodki onkologiczne otrzymają dodatkowe 3 proc. finansowania na zabezpieczenie środków ochrony indywidualnej – podał we wtorek minister zdrowia.
Opieka hospicyjna w Polsce
Rak piersi u kobiet jako problem zdrowotny współczesnej Europy
Zapadalność kobiet na raka piersi jest wysoka w każdym z krajów europejskich.
Pacjenci szpitala MSWiA w Olsztynie zyskali nowe możliwości diagnostyki i mało inwazyjnego leczenia chorób nowotworowych. W piątek otwarto tam Zakład Endoskopii i Zakład Radiologii Interwencyjnej ze specjalistycznym sprzętem do angiografii.