Aktualności
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej pracują nad substancją, która mogłaby wejść w skład leków wykorzystywanych w chemioterapii potrójnie negatywnego raka piersi – jednego z najbardziej złośliwych nowotworów kobiecych, nierzadko dotykających także mężczyzn.
1 marca rusza nabór wniosków o dofinansowanie badań naukowych w dziedzinie onkologii dziecięcej z Ogólnopolskiego Programu Grantowego Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”
23.02.2023
Lekarze uznali, że chorego dotknął FAS (foreign accent syndrome), czyli bardzo rzadki zespół chorobowy powodujący nagłą zmianę akcentu.
17.02.2023
IQVIA Poland we współpracy z Ośrodkiem Badań i Analiz NIL prowadzi badanie mające na celu zebranie informacji na temat znajomości wśród lekarzy w Polsce zagadnień związanych z wykorzystaniem zaawansowanych technologii w medycynie. Jej wyniki posłużą jako wkład do opracowania raportu na temat wykorzystania nowych technologii w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu nowotworów w Polsce.
Naukowcy z Instytutu Pomnika-Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie sprawdzą, czy zastosowana przez nich terapia przyczyni się do wydłużenia życia dzieci z rozlanym glejakiem pnia mózgu (DIGP). Dzięki badaniu pacjenci będą mieli dostęp do nowoczesnej terapii.
W oswajaniu dzieci chorych na raka z tym, co to jest wkłucie centralne potrzebne np. do chemioterapii, będzie służyć zabawka edukacyjna "Pandusia Danusia", którą wymyśliły dwie lekarki z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Zamiast bać się badania w obawie, że coś złego wykaże, należy badać się, aby być spokojnym - podkreśla ginekolog onkolog prof. Paweł Knapp, koordynator Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
13.02.2023
Mutacje te kojarzone są głównie z rakiem piersi i rakiem jajnika u kobiet, dlatego w pewnych grupach chorych z rakiem prostaty powinno się wykonywać badania molekularne.