Aktualności

IARC: 1–14 proc. przypadków raka płuca jest związanych z narażeniem na radon w pomieszczeniach
05.02.2024
Radon zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego, przede wszystkim – na raka płuca. To drugi po paleniu tytoniu czynnik ryzyka tego nowotworu.
Krajowa Sieć Onkologiczna od 1 kwietnia 2025 roku
29.01.2024
Krajowa Sieć Onkologiczna rozpocznie swoje działania dopiero od 1 kwietnia 2025 roku, co stanowi opóźnienie z pierwotnie zakładanym terminem. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazały się założenia projektu ustawy zmieniającej ustawę dotyczącą Krajowej Sieci Onkologicznej.
Radioterapia Chorób Nienowotworowych w leczeniu stanów zapalnych
29.01.2024
Radioterapia nieonkologiczna, pierwotnie związana głównie z obszarem onkologii, obecnie rozszerza swoje zastosowanie na leczenie różnorodnych schorzeń nienowotworowych, stanowiąc nadzieję dla pacjentów, dla których tradycyjne metody terapeutyczne okazały się nieskuteczne.
Krajowa Sieć Hematologiczna
28.01.2024
W początkowej wersji planu pilotażu Krajowej Sieci Hematologicznej zakładano współpracę z podstawową opieką zdrowotną (POZ), jednak z różnych powodów zrezygnowano z tego pomysłu.
Fullereny potencjalnie użyteczne w leczeniu nowotworów trzustki
24.01.2024
Zespół z Uniwersytetu Śląskiego, pod kierownictwem dr. inż. Macieja Serdy zakończył eksperymenty komórkowe dotyczące nanoterapeutyków fullerenowych, które mają zastosowanie w leczeniu i diagnozowaniu wspomnianego nowotworu.
Wzrost zachorowalności na raka szyjki macicy
23.01.2024
3
Zachorowalność na raka szyjki macicy nadal rośnie na świecie, pomimo wprowadzenia szczepień przeciwko wirusowi HPV - alarmuje prof. Linda Eckert z USA w artykule opublikowanym na łamach „New Scientist”.
Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
23.01.2024
W dniach 22-28 stycznia obchodzony jest Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, a Ministerstwo Zdrowia podkreśla niezbędność świadomości dotyczącej nowotworów wywołanych wirusem HPV w profilaktyce.
UCK: zabiegi rekonstrukcji żuchwy u pacjentów z nowotworami
22.01.2024
Specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku wykonali pierwsze w historii szpitala zabiegi rekonstrukcji żuchwy z użyciem wolnych płatów strzałkowych z wyspami skórnymi u pacjentów z nowotworami.