Aktualności
Chicago: Najnowsze doniesienia z ASCO o nowotworach i Covid-19
Nawet chorzy na nowotwory hematoonkologiczne mogą dobrze zareagować na szczepionkę przeciwko Covid-19. Pacjenci onkologiczni częściej jednak odczuwają odlegle powikłania tej choroby – wynika z najnowszych badań opublikowanych podczas kongresu ASCO w Chicago.
Nowa kombinacja leków wydłuża przeżycie niektórych chorych na raka płuc
Połączenie ramucyrumabu z pembrolizumabem zmniejszyło o 31 proc. ryzyko zgonu w porównaniu ze standardową terapią u pacjentów z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca, u których doszło do progresji po wcześniejszej immunoterapii – poinformowano podczas zjazdu American Society of Clinical Oncology (ASCO) w Chicago.
Badanie: Nowa kombinacja leków może przedłużać życie pacjentów z guzami neuroendokrynnymi trzustki
Pacjenci z guzami neuroendokrynnymi trzustki leczeni kombinacją kapecytabiny i temozolomidu mają dłuższe przeżycia bez progresji choroby niż osoby leczone samym temozolomidem – ogłoszono na dorocznym spotkaniu American Society of Clinical Oncology (ASCO).
Badanie: Witamina D wspiera ochronę przed rakiem jajnika
Japoński zespół odkrył, że witamina D utrudnia komórkom raka jajnika tworzenie przerzutów. Zdaniem badaczy jej podawanie prawdopodobnie może zwiększyć skuteczność terapii choroby.
MZ chce zapewnić kompleksową opiekę nad chorymi z nowotworem piersi
Wprowadzenie ośrodków kompleksowej opieki nad chorym z nowotworem piersi przewidują trzy projekty nowelizacji rozporządzeń ministra zdrowia opublikowane w czwartek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
75 lat Instytutu Onkologii w Gliwicach – z planami na przyszłość
Tysiące wyleczonych pacjentów - wśród nich pierwsi, którzy przeszli w Polsce przeszczepy twarzy, innowacyjne terapie, nowoczesny sprzęt – to bilans działalności Instytutu Onkologii w Gliwicach, który świętuje właśnie swoje 75-lecie.
Kampania: rak tarczycy co roku wykrywany u ok. 3 tys. osób, chorują głównie ludzie młodzi
Rak tarczycy co roku wykrywany jest u ok. 3 tys. osób w naszym kraju, a chorują głównie ludzie młodzi – przypominają organizatorzy kampanii „Motyle pod ochroną”. Zapewniają, że wyleczalny jest on w 90 proc., trzeba go tylko wcześnie wykryć.
Naukowcy: Kamienie żółciowe mogą prognozować raka trzustki
Chorzy na raka trzustki niemal sześć razy częściej mają wykrywane kamienie żółciowe w ciągu roku przed diagnozą nowotworu, niż osoby bez raka trzustki – zaobserwowali naukowcy z USA.
Dr Nagadowska: tylko co czwarta zmiana w piersiach u kobiet okazuje się nowotworem
W obrębie gruczołu piersiowego obserwujemy wiele zmian, zwykle kojarzących się z nowotworem. Tymczasem finalnie rozpoznajemy raka piersi tylko w jednej czwartej wszystkich przypadków, pozostałe to inne, łagodne zmiany – zapewnia onkolog z Warszawy dr Monika Nagadowska.
Prof. Blecharz: cukrzyca, nadciśnienie i otyłość zwiększają ryzyko raka endometrium u kobiet
Kobiety cierpiące z powodu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz otyłości są bardziej narażone na raka endometrium – ostrzega onkolog z Krakowa prof. Paweł Blecharz. Niepokojącym sygnałem jest krwawienie z narządów rodnych.
Eksperci: rak jajnika powinien być leczony w certyfikowanych ośrodkach
Pacjentki z rakiem jajnika powinny być leczone w certyfikowanych ośrodkach, tzw. Ovarian Cancer Units. Wtedy efekty ich leczenia będą najlepsze – przekonują eksperci.
Naukowcy: Rozedma sprzyja rakowi płuc
Im bardziej nasilona rozedma płuc, tym wyższe ryzyko raka tego narządu – informuje pismo „Radiology”.
Przemyśl: Bezpłatne badania USG z programu "NIE nowotworom u dzieci"
Bezpłatne, profilaktyczne badania USG u dzieci w kierunku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości narządów wewnętrznych ruszą w czwartek w Przemyślu i potrwają do piątku. Organizatorem jest Fundacja Ronalda McDonalda w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci”.
Naukowcy z Sosnowca pracują nad poszerzeniem możliwości leczenia szpiczaka
Naukowcy z Zakładu Inżynierii Genetycznej Laboratorium Gyncentrum w Sosnowcu pracują nad poszerzeniem możliwości leczenia szpiczaka mnogiego poprzez modyfikację genetyczną stosowanych w jego terapii limfocytów T.
Od 1 maja terapia CAR-T refundowana dla dorosłych pacjentów z chłoniakiem
Od 1 maja pacjenci z nawracającym lub opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B będą mieli dostęp do refundowanej nowatorskiej terapii CAR-T – przypomniano w komunikacie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
WIM oferuje leczenie chirurgiczne z użyciem robota dla chorych na nowotwór prostaty
Wojskowy Instytut Medyczny oferuje pacjentom z nowotworem prostaty leczenie chirurgiczne z użyciem robota. Klinika czeka na zgłoszenia chorych – informuje WIM.
Eksperci: nowy program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego pilnie potrzebny
Nowy program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego jest bardzo potrzebny, ponieważ od stycznia 2022 r. wstrzymane zostało wykonywanie kolonoskopii przesiewowej w ramach dotychczasowego programu – przekonują eksperci.
Nowatorska terapia CAR-T refundowana od 1 maja dla dorosłych pacjentów z chłoniakiem
Od 1 maja dorośli pacjenci z nawracającym lub opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL), po co najmniej dwóch liniach leczenia systemowego, będą mieć finansowaną nowatorską terapię CAR-T (tisagenlecleucel).
Naukowcy: Słaby punkt raka jajnika zidentyfikowany
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology i Harvard Medical School odkryli „piętę achillesową” raka jajnika. Chodzi o gen regulujący transport fosforanów z komórek nowotworowych – informuje pismo „Nature Cancer”.
Opieka hospicyjna w Polsce
Rak piersi u kobiet jako problem zdrowotny współczesnej Europy
Zapadalność kobiet na raka piersi jest wysoka w każdym z krajów europejskich.
Odkryty przez naukowców z Uniwersytetu Arizony polimorfizm pojedynczego nukleotydu może pomóc wcześnie zidentyfikować pacjentów, u których zakażenie bakterią Helicobacter pylori grozi rozwojem raka żołądka – informuje pismo „Gastroenterology”.