Aktualności
Przyjmowana codziennie niewielka dawka aspiryny może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka przewodu pokarmowego i śmierci z jego powodu – informuje pismo ”Annals of Oncology”.
07.08.2014
Wykorzystujące laser i fale dźwiękowe podręczne urządzenie ma ułatwić diagnostykę i leczenie najgroźniejszego z nowotworów skóry – czerniaka. Nowy instrument opracowali naukowcy z Washington University w St. Louis. Przyłożony do skóry pacjenta dokładnie mierzy głębokość, na jaką sięga nowotwór, co pozwala ustalić odpowiedni sposób leczenia i daje możliwość dokładniejszego prognozowania przebiegu choroby.
07.08.2014
1
Guzy mózgu częściej występują u mężczyzn i są u nich bardziej agresywne niż podobne nowotwory u kobiet. Badaczom z USA udało się znaleźć potencjalne wyjaśnienie tego zjawiska – informuje pismo „Journal of Clinical Investigation”.
06.08.2014
Osoby leczone na raka mogą, podobnie jak weterani wojny w Iraku, doświadczać zespołu stresu pourazowego. Wielokrotnie, gdy otrzymują diagnozę doświadczają emocjonalnej traumy. Mają poczucie straty, cierpią na depresję oraz dośwadczają lęku przed rozpoczęciem leczenia i przed przyszłością...
05.08.2014
Próby uczynienia nieprzejrzystych narządów przezroczystymi podejmowane były już od niemal stu lat, jednak większość opracowanych dotąd technik uszkadzała tkanki w stopniu uniemożliwiającym prowadzenie dokładnych badań...
04.08.2014
Znane od dziesięcioleci białko p53, często nazywane „strażnikiem genomu” wykrywa zmutowane lub nieprawidłowe komórki i włącza proces prowadzący do ich obumierania – zanim jeszcze przekształcą się w komórki nowotworowe. Ale niewielka zmiana może przekształcić strażnika porządku w siewcę chaosu...
30.07.2014
W morskich sinicach, gąbkach, skorupiakach kryją się związki pomocne m.in. w walce z nowotworami i bakteriami. Kształtowane przez miliony lat w naturze, niemal nie mają skutków ubocznych. Teraz naukowcy sięgnęli do głębin, aby wydobyć te cenne substancje.
29.07.2014
Międzynarodowy zespół naukowców przy udziale polskich badaczy wykrył cztery nowe podtypy raka żołądka. Odkrycie ma umożliwić opracowanie nowych metod leczenia nowotworu i poprawić ich skuteczność.
25.07.2014
1