Aktualności
Zdaniem NIK, dostęp do profilaktyki, diagnozowania i leczenia chorób układu oddechowego jest w Polsce fatalny. Program, który w odpowiedzi na raport przygotował resort zdrowia, jest zdaniem ekspertów kolejnym działaniem, które nie przyniesie zmian.
26.09.2016
4
Minęły zaledwie dwa tygodnie od wejścia w życie w Polsce dyrektywy tytoniowej, która w ramach wynegocjowanego kompromisu pozostawiła na rynku slimy. Wszystko wskazuje jednak na to, że również one mogą zostać zdelegalizowane. Tak chciałaby WHO. Organizacja dąży także do zredukowania ilości nikotyny do 0,4 mg w jednym papierosie.
Pięć lat po ustawowym zniesieniu 13-miesięcznego stażu podyplomowego resort zdrowia przywraca go nowelą ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.
22.09.2016
Każda sytuacja jest inna, można jednak pokusić się o wskazanie kilku najbardziej typowych zachowań i relacji na linii pacjent – lekarz, uzasadniających skorzystanie przez lekarza z prawa do odmowy leczenia.
Umowy konsorcjów z placówkami zdrowia Sąd Najwyższy uznał za nielegalne. Zapadły już również pierwsze decyzje sądów okręgowych, które pozwalają klinikom na niepłacenie zaległych należności.
Umieszczanie reklam produktów leczniczych w bezpłatnym programie komputerowym do zarządzania gabinetem lekarskim jest równoznaczne z przekazywaniem korzyści materialnej osobom uprawnionym do wystawiania recept. Tak uznał GIF w sprawie jednego z prodeucentów leków.
Przedstawiciele białego personelu zrzeszeni w Porozumieniu Zawodów Medycznych przygotowali obywatelski projekt ustawy o płacach minimalnych w ochronie zdrowia. W sobotę, podczas wielkiej manifestacji w Warszawie, będą zbierać pod nią podpisy. Zobacz, jakie podwyżki są postulowane dla poszczególnych grup?
Pierwszy na południowym Mazowszu oddział hematologiczny został otwarty w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Pacjenci z regionu radomskiego, cierpiący na choroby krwi, musieli dotychczas korzystać z lecznic w innych dużych miastach.
18.09.2016