Aktualności
Najnowocześniejszy skaner PET-CT GE Discovery IQ skraca czas badania z dwudziestu do czterech minut i zapewnia precyzyjny obraz drobnych zmian nowotworowych. Aparat uruchomiono w czwartek we Wrocławiu. Miesięcznie będzie można nim wykonać do tysiąca badań.
22.03.2015
Minister obiecał, ale nie przygotował chorym innej opcji dla zakończonego programu dostępu do nowych leków. Tylko do końca grudnia 2014 r. funkcjonował program chemioterapii niestandardowej. NFZ w indywidualnych przypadkach finansował pacjentom z nowotworami innowacyjne leki onkologiczne, na które nie przysługiwała refundacja.
17.03.2015
Pakiet onkologiczny to nieudany eksperyment i należy go jak najszybciej zakończyć - przekonywali uczestnicy czwartkowej konferencji w siedzibie Naczelnej Rady Lekarskiej. Wśród negatywnych skutków pakietu wskazywali m.in. wydłużenie kolejek do lekarzy rodzinnych.
15.03.2015
Część ekspertów ostrzega, że palacze przerzucają się na e-papierosy w błędnym przekonaniu, że są one zdrowe. Rządowy raport wspomina o konieczności zajęcia się problemem, lecz konkretów brakuje. Ministerstwo Zdrowia chce zaostrzyć przepisy dotyczące kupowania i palenia elektronicznych używek.
10.03.2015
Ciemna strona nowego pakietu kolejkowego Ministerstwa Zdrowia. Premiuje nowych pacjentów, ale tym kontynuującym leczenie bardzo trudno się zarejestrować. - Minister korzysta z armaty, żeby strzelać do wróbli - ocenia Adam Kozierkiewicz, ekspert z dziedziny ochrony zdrowia.
10.03.2015
Co druga Polka chora na raka szyjki macicy umiera; w porównaniu do średniej krajów Unii Europejskiej śmiertelność jest u nas wyższa aż o 70 proc. Dzień Kobiet to dobra okazja, aby pomyśleć o zdrowiu - apelują organizatorzy akcji "Rakoobrona".
08.03.2015
22 proc. zachorowań na nowotwory w Europie stanowią nowotwory rzadkie, a 30 proc. spośród nich - szczególnie rzadkie. Przysparzają nie tylko trudności z diagnostyką i leczeniem, ale i jego finansowaniem. Jak poinformowała onkolog kliniczny dr Agnieszka Boratyn-Nowicka z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach, zgodnie z przyjętymi standardami nowotwór uznaje się za rzadki, jeśli występuje rzadziej niż u 6 osób na 100 tys. mieszkańców, a szczególnie rzadki, jeżeli zachorowalność wynosi poniżej 1 przypadku na 100 tys. mieszkańców.
03.03.2015
Z badania mogą korzystać kobiety w wieku 25-59 lat. Badanie przesiewowe, a więc adresowane do teoretycznie zdrowych kobiet, przysługuje raz na trzy lata.
26.02.2015
2