Aktualności
Tradycyjne testowanie leku jest bardzo kosztowne i trwa wiele lat. Farmacja in silico otwiera przez naukowcami nowe możliwości - mówi Łukasz Szeleszczuk z Zakładu Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego WUM.
31.10.2016
1
Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku ma poważne kłopoty finansowe związane m.in. z wysokością dotacji na reaktor Maria. Czy zagrozi to produkcji radiofarmaceutyków, w której uczestniczy Instytut?
04.10.2016
1
Umieszczanie reklam produktów leczniczych w bezpłatnym programie komputerowym do zarządzania gabinetem lekarskim jest równoznaczne z przekazywaniem korzyści materialnej osobom uprawnionym do wystawiania recept. Tak uznał GIF w sprawie jednego z prodeucentów leków.
Publiczne ośrodki onkologiczne są w coraz gorszej sytuacji finansowej, to efekt niższych wycen niektórych świadczeń – ostrzegają przedstawiciele Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Jak powiedział na konferencji prasowej dyrektor WCO prof. Julian Malicki, zbyt niskie ceny płacone za niektóre procedury onkologiczne skutkują pogarszaniem dostępu do świadczeń radioterapii i onkologii.
W pozwie przeciwko szpitalowi pacjentka (sama będąca lekarzem) wskazała, że wadliwe działania zatrudnionego tam specjalisty spowodowały zwłokę w diagnostyce i przeprowadzeniu u niej operacji onkologicznej. Planowano zabieg o charakterze oszczędzającym, a zakończyło się usunięciem całej piersi i znacznej części pachy.
13.09.2016
1
Mężczyźni wciąż niechętnie korzystają z badań profilaktycznych. Z badania PSA umożliwiającego wykrycie raka prostaty skorzystało zaledwie 15 proc. Polaków. Dzieje się tak, mimo że ze wszystkich nowotworów rozpoznanych u mężczyzn w Polsce na pierwszym miejscu są te dotyczące układu moczowego.
02.09.2016
1
Lada moment w Dzienniku Ustaw powinno się ukazać rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
01.09.2016
1
Długoterminowe skutki zdrowotne zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki bomb atomowych nie są tak tragiczne, jak postrzega je opinia publiczna - informuje pismo "Genetics”.
14.08.2016
1