Aktualności

Naukowcy z Barcelony opracowali lek hamujący nowotwór piersi
25.03.2022
Zespół naukowców z Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Rakiem Piersi (IBCC) w Barcelonie opracował lek przeciwko nowotworowi piersi, który powstrzymuje raka u ponad 75 proc. badanych kobiet - podała w czwartek hiszpańska rozgłośnia Ser Catalunya.
Ulepszone badanie MRI pozwoli łatwiej dostrzec nowotwory
23.03.2022
Innowacyjna metoda obróbki danych pozwala łatwiej dostrzec obecność komórek nowotworowych na obrazach uzyskanych dzięki badaniu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) - informuje pismo "Scientific Reports".
Lek na malarię może pomóc zwalczać oporne na chemioterapię nowotwory głowy i szyi
18.03.2022
1
Stosowana w leczeniu malarii hydroksychlorochina ogranicza oporność nowotworów głowy i szyi na chemioterapeutyk cisplatynę - wynika z badań na modelu zwierzęcym, o których informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Szczecin: Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego powstało w szpitalu wojewódzkim
17.03.2022
Pacjent, u którego zdiagnozowano raka jelita grubego będzie "za rękę" prowadzony przez procedury medyczne – ma to zapewnić pierwsze w regionie Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego, które utworzono w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie.
Eksperci: podwójna immunoterapia skuteczna w raku płuca i raku nerki
15.03.2022
Zastosowanie dwóch leków immunokompetentnych poprawia efekty leczenia chorych na raka płuca i na raka nerki – przypominają eksperci. W przypadku raka płuca pozwala to dodatkowo zredukować liczbę cykli chemioterapii, zatem jest mniej toksyczne – oceniają.
Olsztyn: Nowe możliwości diagnostyki i leczenia nowotworów w szpitalu MSWiA
11.03.2022
Pacjenci szpitala MSWiA w Olsztynie zyskali nowe możliwości diagnostyki i mało inwazyjnego leczenia chorób nowotworowych. W piątek otwarto tam Zakład Endoskopii i Zakład Radiologii Interwencyjnej ze specjalistycznym sprzętem do angiografii.
EuropaColon: jak najszybsze wykrycie raka jelita grubego to szansa na wyleczenie
11.03.2022
Raka jelita grubego, wykrytego wcześnie, można wyleczyć. Dlatego warto wykonywać kontrolnie kolonoskopię, zwłaszcza po ukończeniu 50. roku życia – przypomina fundacja EuropaColon Polska z okazji obchodzonego w marcu Europejskiego Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego.
Medycyna spersonalizowana to leczenie szyte na miarę (wywiad z Dr hab. inż. Katarzyna Krukiewicz z Politechniki Śląskiej)
07.03.2022
Wiele chorób, np. nowotworowych, przebiega inaczej u różnych pacjentów, a to oznacza możliwe korzyści płynące z indywidualnego podejścia do leczenia. O badaniach nad takimi terapiami opowiada dr hab. Katarzyna Krukiewicz z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, gdzie prowadzi się zaawansowane prace nad medycyną spersonalizowaną, m.in. nad onkologią obliczeniową i indywidualnymi terapiami chorób neurologicznych.