Aktualności

Od 1 maja terapia CAR-T refundowana dla dorosłych pacjentów z chłoniakiem
04.05.2022
Od 1 maja pacjenci z nawracającym lub opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B będą mieli dostęp do refundowanej nowatorskiej terapii CAR-T – przypomniano w komunikacie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
WIM oferuje leczenie chirurgiczne z użyciem robota dla chorych na nowotwór prostaty
29.04.2022
Wojskowy Instytut Medyczny oferuje pacjentom z nowotworem prostaty leczenie chirurgiczne z użyciem robota. Klinika czeka na zgłoszenia chorych – informuje WIM.
Eksperci: nowy program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego pilnie potrzebny
28.04.2022
Nowy program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego jest bardzo potrzebny, ponieważ od stycznia 2022 r. wstrzymane zostało wykonywanie kolonoskopii przesiewowej w ramach dotychczasowego programu – przekonują eksperci.
Nowatorska terapia CAR-T refundowana od 1 maja dla dorosłych pacjentów z chłoniakiem
27.04.2022
Od 1 maja dorośli pacjenci z nawracającym lub opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL), po co najmniej dwóch liniach leczenia systemowego, będą mieć finansowaną nowatorską terapię CAR-T (tisagenlecleucel).
Naukowcy: Słaby punkt raka jajnika zidentyfikowany
25.04.2022
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology i Harvard Medical School odkryli „piętę achillesową” raka jajnika. Chodzi o gen regulujący transport fosforanów z komórek nowotworowych – informuje pismo „Nature Cancer”.
Prof. Fijuth: przez pandemię pacjenci z nowotworami rzadkimi późno trafiają do lekarzy
24.04.2022
Pandemia koronawirusa spowodowała, że także pacjenci z tzw. nowotworami rzadkimi zgłaszają się do lekarzy w większym stadium zaawansowania choroby - ocenił prof. Jacek Fijuth, prezes Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej na konferencji w Białymstoku poświęconej takim nowotworom.
Naukowcy: Cząsteczki uwalniane przez czerwone krwinki są skutecznymi nośnikami immunoterapii przeciwnowotworowej
24.04.2022
Nanometrowe pęcherzyki uwalniane przez czerwone krwinki mogą być idealnym nośnikiem immunoterapeutycznych cząsteczek RNA, które mają potencjał hamowania wzrostu i przerzutów raka piersi - ogłosili naukowcy z Singapuru na łamach „Journal of Extracellular Vesicles”.
Sztuczna inteligencja ułatwia wykrycie raka jelita grubego
24.04.2022
Dzięki sztucznej inteligencji (AI) udało się dwukrotnie zmniejszyć odsetek niewykrytych przedrakowych polipów podczas badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego - informuje pismo "Gastroenterology".